Ustawa o pomocy w umieraniu

Demonstranci, w tym członkowie i zwolennicy Humanists UK, podczas protestu przed izbami parlamentu (Zdjęcie: PA)

Z badania wynika, że ​​większość mieszkańców Anglii i Walii chce, aby wspomagane umieranie było zalegalizowane dla nieuleczalnie chorych dorosłych.

Z ponad 2000 ankietowanych dorosłych około 63 procent popiera zmianę prawa, sprzeciwia się temu zaledwie 20 procent, a 17 procent jest neutralnych lub nie ma zdania.

Wynik jest najnowszym w długiej historii niezależnych sondaży, który pokazuje, że obecne prawo nie odpowiada oczekiwaniom społeczeństwa.

Badanie przeprowadzone w 2022 r. na rzecz krucjaty „Express Give Us Our Last Rights” przez Savanta ComRes wykazało, że poparcie dla niej wynosi 75%.

A na początku tego roku największa w historii ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii na ten temat, w której wzięło udział ponad 10 000 osób, również wykazała, że ​​75 procent popiera tę zmianę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim Leadbeater wita „światełko w tunelu” dla działaczy na rzecz umierania wspomaganego

Rachunek za pomoc w umieraniu

Poseł Partii Pracy Kim Leadbeater przedstawi projekt ustawy o wyborze na końcu życia (Zdjęcie: PA)

Nowe odkrycia pojawiają się na kilka dni przed planowanym wprowadzeniem przez posła Partii Pracy Kim Leadbeater projektu ustawy dla posłów prywatnych, mającej na celu zwiększenie wyboru u kresu życia.

Jej projekt ustawy zostanie formalnie przedstawiony w Izbie Gmin w przyszłą środę, a następnie 29 listopada odbędzie się drugie czytanie. Oczekuje się, że czeka go intensywna debata, po której nastąpi pierwsze od prawie 10 lat głosowanie w sprawie wspomaganego umierania wśród parlamentarzystów.

Jeśli projekt ustawy przejdzie drugie czytanie, przejdzie do etapu komisji, po którym nastąpi dalsza analiza w Izbie Gmin i Izbie Lordów przed ostatecznym głosowaniem w sprawie tego, czy powinien stać się prawem.

Profesor Bobby Duffy, jeden z ekspertów stojących za sondażem przeprowadzonym przez Policy Institute i Grupę ds. Złożonych Decyzji o Życiu i Śmierci w King’s College w Londynie, powiedział: „Ponieważ dwie trzecie ankietowanych osób twierdzi, że chce, aby wspomagane umieranie było legalne w tym parlamencie wydaje się słuszne, aby projekt ustawy został przedstawiony i omówiony przez parlamentarzystów i innych parlamentarzystów.

„Zwolennicy podają wiele ważnych powodów, dla których chcieliby zalegalizowania wspomaganego umierania, począwszy od zmniejszenia bólu i cierpienia po śmierci, zapewnienia ludziom większej godności i kontroli nad tym, kiedy i jak umierają, po uniknięcie konieczności podróżowania do innych krajów, takich jak Szwajcaria. ”

Badanie wykazało, że wsparcie pozostało „praktycznie takie samo”, dlatego uczestnikom przekazano kluczowe szczegóły głównych propozycji zmian prawa, które umożliwiłyby wspomagane umieranie wyłącznie dla nieuleczalnie chorych dorosłych, którzy są kompetentni umysłowo i znajdują się w ostatnich sześciu miesiącach życia.

Najczęstsze powody podawane przez zwolenników to chęć zapewnienia ludziom mniej bolesnej i niepokojącej śmierci (85 procent), przekonanie, że zapewnienie ludziom większej godności jest ważne (83 procent) oraz przekonanie, że ludzie powinni mieć możliwość wyboru, w jaki sposób i kiedy chcą to zrobić. umiera (72 proc.).

Poparcie różniło się w zależności od przedziału wiekowego – 68 procent osób w wieku powyżej 35 lat popierało zmianę prawa w tym parlamencie w porównaniu z połową osób w wieku 18–34 lat.

Jednak wielu uczestników również miało zastrzeżenia co do możliwych zagrożeń, mimo że ogólnie je popierali.

Sześciu na dziesięciu wyraziło obawy, że na ludzi wywiera się presję, aby skorzystali z pomocy w śmierci, a 48 procent stwierdziło, że prawdopodobnie ponownie przemyśleliby swoje stanowisko, gdyby czyjś wybór był motywowany brakiem dostępu do innej opieki.

Rajd na rzecz wspomaganego umierania w Londynie

Działacze zebrali się przed parlamentem w kwietniu (Zdjęcie: Future Publishing za pośrednictwem Getty Images)

Najbardziej zaniepokojeni byli presja wywierana na osoby cierpiące na choroby psychiczne (43 procent), niepełnosprawność (34 procent), chroniczny ból lub długotrwałe schorzenia (33 procent) i upośledzenie funkcji poznawczych (30 procent).

Tymczasem 59 procent uważa, że ​​pomoc w umieraniu wspomaganym powinna być dostępna w ramach NHS, jeśli zostanie zalegalizowana, a 55 procent popiera również świadczenie jej przez prywatne firmy zajmujące się opieką zdrowotną.

Współautor badania, profesor Gareth Owen, powiedział: „Bez względu na to, czy ktoś ma zdecydowane poglądy na temat wspomaganego umierania, czy nie, dane dotyczące poglądów opinii publicznej na temat wyboru, przed którym stoi obecnie parlament Westminster, zasługują na współczucie, szacunek i uwagę parlamentarzystów i parlamentarzystów.

„Dwie trzecie społeczeństwa wygląda na gotowe na zmianę prawa, ale preferencje mogą być niestabilne w świetle zawiłości moralnych i niedoskonałego dostępu do opieki”.

Profesor Katherine Sleeman dodała: „W obliczu zbliżającego się głosowania w parlamencie w sprawie wspomaganego umierania niezwykle ważne jest, aby w debacie na temat wspomaganego umierania uwzględniono złożoność związaną z wdrażaniem tego rodzaju reform.

„Obejmuje to konsekwencje legalizacji wspomaganego umierania w kontekście, w którym wiele umierających osób ma trudności z dostępem do potrzebnej im opieki”.

Sarah Wootton, dyrektor naczelna Dignity in Dying, powiedziała, że ​​głosowanie w przyszłym miesiącu będzie „historyczną okazją dla parlamentarzystów do wsłuchania się w nastroje społeczne i wprowadzenia prawdziwych zmian dla umierających ludzi i ich rodzin”.

Dodała: Zakaz wspomaganego umierania zmusza nieuleczalnie chore osoby do cierpienia pomimo najlepszej opieki, wydawania oszczędności życia na podróże do Szwajcarii lub brania spraw w swoje ręce w domu, a ich krewni często doświadczają traumy.

„(W środę) parlamentarzyści wszystkich partii zebrali się, aby wysłuchać bezpośrednio opinii osób i członków rodzin, które były świadkami tej dewastacji na własne oczy. Ich przesłanie było krystalicznie jasne: należy znieść zakaz wspomaganego umierania”.

Odnosząc się do ankiety przeprowadzonej wśród 10 000 osób na zlecenie Dignity in Dying, pani Wootton dodała: „Trzy czwarte brytyjskiego społeczeństwa, ze wszystkich części kraju i o różnych ścieżkach życia, rozumie pilną potrzebę zmiany prawa dotyczącego wspomaganego umierania .

„Dałoby to umierającym ludziom właściwy wybór sposobu śmierci i wprowadziłoby praktyczne środki oceny kwalifikowalności, zapewniłoby rygorystyczny nadzór medyczny i solidne monitorowanie każdej części procesu.

„Kiedy Westminster przychodzi debatować nad tą ustawą, parlamentarzyści muszą pamiętać, że rodziny w całym kraju zależą od nich, czy postąpią właściwie; głosować za wyborem, za bezpieczeństwem, współczuciem i godnością”.

Source link