NOWY JORK — Dopiero ostatniego dnia sezonu WNBA 2024 udało się ustalić drabinkę play-off, ale Sen Atlanty w czwartek wieczorem zapewnił sobie ósme i ostatnie miejsce w fazie posezonowej, pokonując drużynę wynikiem 78-67 Nowojorska Wolność.

Atlanta weszła w wieczór, potrzebując zwycięstwa, aby zapewnić sobie drugie z rzędu miejsce w play-offach. Podczas gdy Nowy Jork zapewnił sobie pierwsze miejsce we wtorek wieczorem, Liberty nadal grało regularną rotacją przez całą pierwszą połowę i rozpoczęło trzecią kwartę z czterema swoimi stałymi starterami wciąż w akcji.

Centrum marzeń Tina Charles zakończył zwycięstwo z 10 punktami i 10 zbiórkami, ustanawiając nowe rekordy kariery WNBA w liczbie zbiórek i double-double w grze. W pierwszej kwarcie przekroczyła wynik Sylvii Fowles (4006 zbiórek) w ciągu zaledwie trzech minut, a w połowie trzeciej kwarty przekroczyła wynik Fowles (193 double-double). Charles, wybrana z numerem 1 w drafcie WNBA w 2010 r. przez Słońce Connecticutjest samotnym graczem w WNBA w historii, kto kiedykolwiek zanotował ponad 4000 zbiórek i 7000 punktów w karierze.

Skrzydło marzeń Rhyne Howard i do przodu Naz Hillmon poprowadził drużynę Atlanty zdobywając po 13 punktów.

Po wygraniu i wystąpieniu w kolejnych rozgrywkach posezonowych po raz pierwszy od sezonu 2013-14, Dream nie będzie musiał daleko jechać. Spakowali się na tygodniową podróż do Nowego Jorku i w niedzielę ponownie zmierzą się z Liberty, aby rozpocząć rozgrywki posezonowe.

„Ten rok jest wyjątkowy. To zdecydowanie najtrudniejszy rok dla nas ze wszystkim, co się wydarzyło” – powiedziała trenerka Tanisha Wright. „Jestem naprawdę dumna z naszych sportowców, że nadal walczą i nigdy się nie poddają, ponieważ myślę, że łatwo jest się poddać po sezonie, który mieliśmy… Walczyli przez cały rok, bez względu na okoliczności, bez względu na to, kto był dla nas dostępny, więc to jest wyjątkowa grupa”.

Czwartkowa noc miała potencjał na odrobinę szaleństwa. Mistycy Waszyngtonu mógł zapewnić sobie miejsce w play-offach zwycięstwem, porażką Dream i zwycięstwem Niebo Chicago. Tymczasem Sky, gdyby wygrali, a Atlanta i Washington przegrali, zajęliby ostatnie miejsce w play-off. Atlanta zapewniłaby sobie miejsce nawet po przegranej, z powodu porażki Chicago.

Mystics, grając przed nowym rekordem wszech czasów WNBA, w liczbie 20 711 fanów, pokonały Gorączka Indiany w czwartek, 92-91. Indiana zapewniła sobie już 6. miejsce i grała z każdym z pięciu starterów przez 20 minut lub mniej. Connecticut Sun pokonało Chicago Sky 87-54, eliminując Chicago z rywalizacji posezonowej i zapewniając sobie 3. miejsce. W wyniku zwycięstwa Connecticut, Asy z Las Vegas został gwarantem czwartego miejsca.

Mecze play-off

Oto mecze posezonowe i godziny rozpoczęcia w niedzielę.

Wolność (1) kontra Marzenie (8) — 13:00 czasu wschodniego
Ryś (2) w porównaniu Rtęć (7) – 17:00 czasu wschodniego
Niedziela (3) kontra Gorączka (6) – 15:00 czasu wschodniego
Asy (4) kontra Burza (5) 22:00 czasu wschodniego

Jaki jest format rozgrywek play-off w WNBA?

Po sezonie 2021 WNBA zmieniła format rozgrywek play-off, aby pozbyć się gier w systemie pucharowym i wolnych miejsc w półfinałach dla dwóch najlepszych drużyn. W nowym formacie osiem najlepszych drużyn z sezonu regularnego, niezależnie od konferencji, kwalifikuje się do rozgrywek posezonowych, a wszystkie osiem bierze udział w serii do trzech zwycięstw w pierwszej rundzie. Pierwsze dwa mecze serii odbędą się na boisku domowym drużyny z wyższym rozstawieniem, a drużyna z niższym rozstawieniem zorganizuje mecz 3, jeśli będzie to konieczne. Żadna drużyna z niższym rozstawieniem nie pokonała wcześniej drużyny z wyższym rozstawieniem w nowym formacie serii.

Zwycięzcy poszczególnych serii pierwszej rundy awansują w drabince do półfinałów, gdzie pozostałe cztery drużyny wezmą udział w serii best-of-five. Półfinały rozpoczną się 29 września.

Zwycięzcy tych serii awansują następnie do finałów WNBA, które również będą serią do pięciu zwycięstw. Finały WNBA rozpoczną się 10 października, a potencjalny mecz 5 zostanie zaplanowany na 20 października.

Jaką historię można zapisać w fazie posezonowej?

Oto, o co toczy się gra w play-offach:

• Aces chcą zostać pierwszą drużyną, która wygra trzy mistrzostwa z rzędu od czasów Houston Comets, którzy zdobyli cztery tytuły z rzędu w latach 1997-2000.
  • Zawodniczki Liberty mają nadzieję na zdobycie pierwszego mistrzostwa w historii klubu, po tym jak pięć razy przegrały finały WNBA, w tym w zeszłym sezonie.
  • The Sun wchodzą do fazy play-off z najdłuższą aktywną passą, sięgającą 2017 roku. Napastnik DeWanna Bonner zagrała w 80 meczach posezonowych i potrzebuje tylko trzech występów, aby ustanowić nowy rekord występów w karierze w postseason. Jest gotowa prześcignąć Rebekkah Brunson (81) i Lindsay Whalen (82).
  • Strażnik Merkurego Diana Taurasi jest już najlepszą strzelczynią WNBA w fazie posezonowej (1455 punktów), ale może poprawić swoje CV w tym, co może być jej ostatnim występem w fazie posezonowej.
  • Strażnik wolności Courtney Vandersloot ustanowi nowy rekord asyst w karierze w postseason z trzema dodatkowymi asystami. Sue Bird obecnie dzierży rekord (362).
  • Osłona przeciwgorączkowa Caitlin Clark zadebiutuje w fazie posezonowej po tym, jak poprowadziła drużynę Indiana do powrotu do fazy play-off po raz pierwszy od 2016 roku.
  • Lynx i Storm przystępują do fazy play-off mając na koncie najwięcej mistrzostw wśród aktywnych drużyn WNBA – po cztery.