Ten najzimniejszy Miejscem na Ziemi jest mrożąca krew w żyłach stacja badawcza, w której temperatury spadły do ​​-89 stopni Celsjusza, a mieszka tam zaledwie 30 osób.

Wiele napisano o najgorętszym miejscu na planecie, a Furnace Creek w Dolinie Śmierci w Kalifornii dzierży tę koronę z upalną temperaturą maksymalną 56,7°C. Jednak najzimniejsze miejsce jest mniej udokumentowane i według najnowszej Księgi Rekordów Guinnessa, wydanej w zeszłym tygodniu, rekordowo niski poziom nadal utrzymuje się w Centrum Badawczym Wostok.

Stacja rosyjska znajduje się na Ziemi Księżniczki Elżbiety w AntarktydaZiemia Księżniczki Elżbiety jest uznawana przez Australię za część Australijskiego Terytorium Antarktycznego, choć roszczenia te nie są powszechnie uznawane.

21 lipca 1983 roku zanotowano mrożącą krew w żyłach temperaturę -89,2°C. Stację założyli w 1957 roku Związek Radziecki i jest ona położona na południowym biegunie zimna, gdzie zazwyczaj odnotowuje się najniższe temperatury powietrza.

Wostok jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji zmian w ziemskiej magnetosferze, a także do prowadzenia badań z zakresu aktynometrii (pomiaru mocy cieplnej promieniowania), geofizyki, medycyny i klimatologii.

Rosjanin, który mieszkał na stacji badawczej przez rok, opisał, jak miejscowi radzili sobie z ciągłymi temperaturami poniżej zera. Mówiąc o kosmosie i polarach YouTube kanał, powiedział: „Temperatura dzisiaj wynosi -31C. Wilgotność tutaj jest zawsze dość niska. Dzisiaj było około 50%. Więc dość nisko.

„A musi być niska, ponieważ jest to najzimniejsze miejsce na planecie. Podczas naszej zimy tutaj, w czerwcu, temperatura wynosiła -82°C. To naprawdę niska temperatura. Najniższą temperaturę na stacji odnotowano około 30 lat temu.

„Stacja znajduje się na lodowej osłonie Antarktydy na wysokości 3488 m. Ze względu na to, że atmosfera jest nieco cieńsza w regionach polarnych, jest to tak, jakbyśmy byli na wysokości 4200 m. To tak, jakbyśmy byli w górach”.

Stacja ma klimat czapy lodowej z temperaturami poniżej zera przez cały rok, tak samo jak większość Antarktydy. Spośród oficjalnych stacji pogodowych, które nadal działają, Wostok jest najzimniejszą na Ziemi pod względem średniej rocznej temperatury.

Średnia temperatura w sezonie chłodnym (trwającym od kwietnia do września) wynosi około -66°C, a w sezonie ciepłym wzrasta do nieco bardziej umiarkowanej średniej wartości -44°C.

Oprócz niskich temperatur, szereg innych czynników sprawia, że ​​Wostok jest jednym z najtrudniejszych do zamieszkania miejsc na Ziemi.

Należą do nich całkowity brak wilgoci w powietrzu, duża prędkość wiatru, brak tlenu ze względu na dużą wysokość (prawie 3500 m n.p.m.) oraz noc polarna trwająca około 120 dni od końca kwietnia do połowy sierpnia.

Aklimatyzacja może potrwać od tygodnia do dwóch miesięcy, a jej objawami mogą być m.in. bóle głowy, uczucie duszności, wzrost ciśnienia krwi i krwawienia z nosa.

Mimo to w 2017 r. latem na statku Wostok przebywało 30 osób, a w pochmurne miesiące zimowe liczba ta spadała do 15 osób.

Na początku tego roku prezydent Rosji Władimir Putin opisał Wostok jako „jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych” na Antarktydzie, biorąc udział w uruchomieniu nowego kompleksu zimowego. Dodał: „Teraz sytuacja się zmieniła, możliwości stacji wzrosły o rząd wielkości”.

Source link