Raport zlecony przez FIFA doszedł do wniosku, że organ zarządzający piłką nożną „ma obowiązek” wypłacić odszkodowania pracownikom, którzy ucierpieli podczas organizacji mistrzostw świata w Katarze w 2022 r.

Z długo oczekiwanego raportu podkomisji FIFA ds. praw człowieka i odpowiedzialności społecznej – opublikowanego wreszcie w piątek o północy czasu środkowoeuropejskiego – wynika, że ​​organ zarządzający „podjął szereg kroków, aby wywiązać się ze swojego obowiązku poszanowania praw człowieka” w ramach organizacji turnieju dwa lata temu.

Jednakże FIFA nie spełniła jednego z głównych zaleceń raportu dotyczących wykorzystania Katarskiego Funduszu Dziedzictwa w celu zadośćuczynienia pracownikom dotkniętym łamaniem praw człowieka, zamiast tego ogłosiła, że ​​przekaże pieniądze na kilka innych programów, które nie zapewnią bezpośrednio wynagrodzeń pracownikom w Katarze.

FIFA upierała się, że badanie nie stanowiło „prawnej oceny obowiązku naprawienia szkody”.

W niezależnym badaniu, zleconym przez podkomisję i opracowanym przez firmę doradczą ds. biznesu i praw człowieka „Human Level”, wskazano, że „w Katarze w latach 2010–2022 ostatecznie doszło do szeregu poważnych skutków w zakresie praw człowieka” w przypadku pewnej liczby pracowników powiązany z turniejem.

Obejmowało to „zgony, urazy i choroby; wynagrodzenia nie są wypłacane przez wiele miesięcy; oraz znaczne zadłużenie pracowników i ich rodzin w związku ze zwrotem opłat, jakie ponieśli, aby uzyskać pracę w Katarze”.

Przyznając, że „główna odpowiedzialność za naprawienie takich niedociągnięć spoczywa na bezpośrednich pracodawcach tych pracowników, a także na rządzie Kataru”, podkomisja „popiera pogląd wyrażony w badaniu dotyczącym poziomu ludzkiego, że FIFA również ma obowiązek podjąć dodatkowe środków przyczyniających się do zapewnienia tym pracownikom środków zaradczych.”

Organizatorzy Pucharu Świata szacują, że liczba zgonów bezpośrednio związanych z organizacją turnieju wynosi 40. Organizacje praw człowieka od dawna szacują, że zginęło tysiące pracowników.

zejść głębiej

ZEJDŹ GŁĘBEJ

Wyjaśniono: Dlaczego tak trudno jest ustalić liczbę ofiar śmiertelnych wśród pracowników migrujących z Kataru

Rzecznik FIFA powiedział: „Wszystkie raporty i zalecenia zostały wzięte pod uwagę podczas kompleksowego przeglądu przeprowadzonego przez administrację FIFA i odpowiednie organy. Chociaż nie udało się spełnić wszystkich zaleceń, zachowano elementy praktyczne i mające wpływ.

„Należy zauważyć, że badanie nie stanowiło konkretnie oceny prawnej obowiązku naprawienia szkody”.

W raporcie zaleca się, aby FIFA wykorzystała swój Katarski Fundusz Dziedzictwa w celu zadośćuczynienia pracownikom dotkniętym skutkami katastrofy lub – w przypadku zmarłych – członkom ich rodzin.

Podkomisja radzi im, aby „działały zgodnie z zamiarem wskazanym przez FIFA w komunikacie prasowym z dnia 19 listopada 2022 r., aby w całości lub w części przeznaczyć Fundusz Dziedzictwa Mistrzostw Świata FIFA 2022 na dalsze wzmacnianie dziedzictwa konkurencji na rzecz pracowników migrujących. ”

Jednak na dwa dni przed publikacją raportu FIFA ogłosiła Zamiast tego fundusz w wysokości 50 milionów dolarów zostałby zamiast tego wykorzystany na szereg programów społecznych na całym świecie we współpracy z Katarem i trzema organizacjami: Światową Organizacją Zdrowia (WHO), Światową Organizacją Handlu (WTO) i UNHCR, Agencją ONZ ds. Uchodźców.

Rzecznik FIFA powiedział: „Utworzenie Funduszu Dziedzictwa Mistrzostw Świata FIFA 2022 zostało jednomyślnie zatwierdzone przez Radę FIFA na wniosek Komisji ds. Zarządzania, Audytu i Zgodności FIFA.

„W 2018 r. w Katarze utworzono Fundusz Wsparcia i Ubezpieczeń Pracowników, a FIFA uważa, że ​​nowy Fundusz Dziedzictwa, wspierany przez uznane agencje międzynarodowe, to pragmatyczna i przejrzysta inicjatywa, która obejmie programy społeczne mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym osobom na całym świecie”.

Po przyznaniu Katarowi Pucharu Świata FIFA w ramach procedury przetargowej na organizację turniejów FIFA uwzględniła prawa człowieka.

W piątek raport FIFA oceniający ofertę Arabii Saudyjskiej na mistrzostwa świata w 2034 roku stwierdziła, że ​​ocena ryzyka dla praw człowieka jest „średnia”.

Głosowanie w sprawie gospodarzy turnieju – w którym oferta Arabii Saudyjskiej nie ma rywala – odbędzie się 11 grudnia podczas Kongresu FIFA.

zejść głębiej

ZEJDŹ GŁĘBEJ

Dzienniki pracowników migrujących z Pucharu Świata 2022, rok później: śmierć, żal, radość i próba powrotu

(Anne-Christine Poujoulat/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Source link