The Sąd Najwyższy USA w piątek wysłucha ustnych sporów w sprawie losu TikToka. To ostatnia bitwa w długiej wojnie o to, czy zakazać niezwykle popularnej aplikacji mediów społecznościowych w USA, i zmusi sędziów do rozważenia znaczenia bezpieczeństwa narodowego i wolności słowa.

TikTok i jego spółka-matka, chińska firma ByteDance, zwróciły się do Sądu Najwyższego o ponowne rozpatrzenie sprawy po: sąd niższej instancji orzekł w zeszłym miesiącu utrzymać prawo zakazujące aplikacji w USA. Zakaz ten ma wejść w życie 19 stycznia, chyba że ByteDance sprzeda aktywa TikToka firmie spoza Chin. Chociaż ByteDance ma możliwość zbycia spółki, w złożonym wniosku prawnym stwierdziła, że ​​zbycie „jest po prostu niemożliwe: nie z komercyjnego punktu widzenia, nie technologicznie, nie legalnie”.

Oczekuje się, że wystąpienia ustne będą trwać dwie godziny, podczas których każda ze stron będzie miała czas na przedstawienie swoich racji. W zgłoszeniusąd napisał, że obie strony powinny być przygotowane na spór, czy zakaz narusza pierwszą poprawkę.

TikTok ma na swojej platformie 170 milionów użytkowników w USA, co stanowi około połowę populacji kraju, a perspektywa zakazu aplikacji zgromadziła nieoczekiwanych sojuszników. Po jednej stronie są ci, którzy zwiastują zakaz, mówiąc TikTok ma potencjał, aby zostać zmanipulowanym przez Komunistyczną Partię Chin, w skład której wchodzi ponadpartyjna koalicja członków Kongresu.

Po drugiej stronie znajduje się niezliczona liczba wpływowych osób, grup zajmujących się wolnościami obywatelskimi, a ostatnio Donalda Trumpaktóry jako pierwszy zaproponował zakaz TikTok prawie pięć lat temu. Teraz Trump i inni twierdzą, że zakazanie Amerykanom dostępu do aplikacji naruszyłoby wolność słowa dziesiątek milionów ludzi.

„Podejmowana przez rząd próba odcięcia amerykańskich użytkowników od wypowiadania się i udostępniania informacji na TikToku jest niezwykła i bezprecedensowa” – powiedział Patrick Toomey, zastępca dyrektora projektu bezpieczeństwa narodowego Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich.

Chociaż ByteDance opiera się na ChinyTikTok działa osobno, mając siedziby w Singapurze i USA. Firma utrzymuje, że nie znajduje się pod chińskimi wpływami i że danymi użytkowników w USA zajmuje się firma Oracle.

Pomimo zapewnień TikToka o niezależności, w ciągu ostatnich kilku lat firma stoczyła walkę z mnóstwem pozwów i zapytań ze strony prawodawców federalnych i stanowych. Prawo federalne zakazujące TikTok w przeważającej mierze minął w Senacie i Izbie w kwietniu ubiegłego roku. Nastąpiło to rok po tym, jak Montana jako pierwszy stan zakazała TikToka, choć była sędzią zablokował to prawo ze względu na wolność słowa.

Prawo federalne w centrum sprawy

Ustawa, znana jako Ustawa o ochronie Amerykanów przed aplikacjami kontrolowanymi przez zagranicznego przeciwnika, została podpisana przez Joe Bidena wiosną ubiegłego roku. Nastąpiło to dwa lata po prezydenturze zakazał TikTok na telefonach i laptopach rządu federalnego.

Rząd USA konsekwentnie twierdzi, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ustawodawcy twierdzą, że Chiny mają potencjał kontrolowania tego, co ludzie widzą w aplikacji i szerzenia propagandy. Obawiają się także, że Chiny mogą uzyskać dostęp do wrażliwych danych Amerykanów i monitorować ich zachowanie.

„Wasza platforma jest w zasadzie platformą szpiegowską dla Komunistycznej Partii Chin” – powiedział Josh Hawley, republikański senator z Missouri, podczas przesłuchania przed senacką komisją sądownictwa w styczniu zeszłego roku z dyrektorem generalnym TikTok, Shou Chewem.

Do tej pory rząd USA nie ujawnił dowodów na to, że Pekin lub ByteDance wykorzystywały TikTok do manipulowania Amerykanami.

Krótko po podpisaniu ustawy przez Bidena TikTok pozwał rząd USA próbując to zablokować. Firma argumentowała, że ​​zakaz jest niezgodny z konstytucją, niesprawiedliwie wyróżnia TikToka, narusza pierwszą poprawkę i prawo do wolności słowa.

Prawo „wymusi zamknięcie TikTok… uciszając 170 milionów Amerykanów, którzy korzystają z tej platformy do komunikowania się w sposób, którego nie można powtórzyć gdzie indziej” – napisał TikTok w swojej skardze.

pomiń poprzednią promocję w biuletynie

Panel składający się z trzech sędziów amerykańskiego sądu apelacyjnego dla Dystryktu Kolumbii orzekł na korzyść rządu w zeszłym miesiącu. Stwierdzili, że potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA przewyższa utratę dostępu do serwisu społecznościowego. Sędziowie stwierdzili również, że pierwsza poprawka ma chronić wolność słowa obywateli Stanów Zjednoczonych, a „rząd działał wyłącznie w celu ochrony tej wolności przed obcym, wrogim narodem”.

Przegląd Sądu Najwyższego i Trump wypowiada się

Niecałe dwa tygodnie po orzeczeniu federalnego sądu apelacyjnego TikTok złożył wniosek ruch awaryjny zwrócił się do Sądu Najwyższego o wstrzymanie stosowania prawa. Sąd najwyższy zgodził się rozpatrzyć wniosek oraz przyspieszone wystąpienia ustne. Od tego czasu sąd otrzymał prawie dwa tuziny opinii amicus, czyli opinii „przyjaciela sądu”, od obu stron debaty.

Najważniejszym z nich był złożony przez Trumpa się. Zwrócił się do sądu o wstrzymanie zakazu, który ma wejść w życie dzień przed jego inauguracją, aby jego administracja mogła „kontynuować wynegocjowane rozwiązanie”.

„Prezydent Trump jako jedyny posiada doskonałą wiedzę specjalistyczną w zakresie zawierania transakcji, mandat wyborczy i wolę polityczną do negocjowania uchwały mającej na celu uratowanie platformy” – czytamy w briefingu. „Taka uchwała wyeliminowałaby potrzebę rozstrzygania przez Trybunał niezwykle trudnych kwestii”.

Stanowisko to jest dalekie od tego z 2020 r., kiedy Trump wydał zarządzenie zarządzenie wykonawcze który zdecydował się zakazać TikTok. Napisał wówczas, że ryzyko związane z aplikacją mediów społecznościowych „jest realne” i że Stany Zjednoczone „muszą podjąć agresywne działania przeciwko właścicielom TikToka, aby chronić nasze bezpieczeństwo narodowe”. Sprawa amicus stawia Trumpa w sprzeczności z wieloma republikańskimi prawodawcami, którzy przewodzili zakazowi TikTok, w tym z senatorami Marco Rubio z Florydy i Mitchem McConnellem z Kentucky.

Trump założył konto TikTok w czerwcu i od tego czasu zgromadził prawie 15 milionów obserwujących. We wrześniu na swojej platformie Truth Social zamieścił post: „DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY CHCĄ URATOWAĆ TIK TOK W AMERYCE, GŁOSUJ NA TRUMP!” Od czasu wygranej w wyborach powiedział, że ma „ciepłe miejsce w moim sercu” dla TikToka i gościł dyrektora generalnego w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

Source link