Flaga Chin, Chiny

Druga co do wielkości gospodarka świata z trudem odzyskuje dynamikę po Covid-19. | Foto: Reuters

Chiny obchodzą 75. rok rządów Partii Komunistycznej, a nad rozległym krajem wiszą wyzwania gospodarcze i zagrożenia bezpieczeństwa.

We wtorek nie ogłoszono żadnych uroczystości z tej okazji, z wyjątkiem ceremonii podniesienia flagi na placu Tiananmen. W ostatnich dziesięcioleciach w Chinach defilady wojskowe i pokazy siły gospodarczej kraju organizowano dopiero pod koniec dekady, np. z okazji 60. i 70. rocznicy.

Kliknij tutaj, aby połączyć się z nami na WhatsApp

Druga co do wielkości gospodarka świata z trudem odzyskuje dynamikę po Covid-19.

Długotrwały kryzys na rynku nieruchomości dotknął inne gałęzie gospodarki, od budownictwa po sprzedaż sprzętu AGD. W zeszłym tygodniu Chiny ogłosiły szereg środków mających pobudzić gospodarkę, w tym niższe stopy procentowe i mniejsze wymogi dotyczące wkładu własnego w przypadku kredytów hipotecznych.

Przywódca partii i głowa stanu Xi Jinping od czasu pandemii unika podróży zagranicznych, kontynuując czystkę w kraju najwyższych urzędników podejrzanych o niewystarczającą lojalność, korupcję lub zaniedbania osobiste.

„Droga przed nami nie będzie gładka, z pewnością będą trudności i przeszkody, ale możemy stanąć przed dużymi testami, takimi jak silny wiatr i wzburzone morze, a nawet wzburzone fale” – ostrzegł Xi podczas bankietu w przeddzień rocznicy.

„Musimy zachować czujność w czasach pokoju, planować z wyprzedzeniem i ściśle polegać na całej partii, całej armii i obywatelach wszystkich grup etnicznych w całym kraju” – powiedział. „Żadna trudność nie może powstrzymać Chińczyków przed dalszym rozwojem”. Rocznica przypada również w obliczu rosnących tarć z sąsiadami, w tym Japonią, Koreą Południową i Filipinami, w związku z roszczeniami terytorialnymi i bliskimi powiązaniami z głównym rywalem Pekinu, Stanami Zjednoczonymi.

Komuniści pod rządami Mao Zedonga również przejęli władzę w 1949 r. w czasie wojny domowej z nacjonalistami, znanymi również jako KMT, na czele z Czang Kaj-szekiem, który przeniósł swoją władzę polityczną, gospodarczą i militarną na tereny obecnie samorządnej demokracji wyspiarskiej Tajwanu.

Pekin w dalszym ciągu nalega na aneksję Tajwanu pod rządami Partii Komunistycznej, w razie potrzeby używając siły, podczas gdy Stany Zjednoczone dostarczyły broń zapewniającą jego obronę.

Tymczasem Chiny uwikłały się w spory dotyczące dużej części Morza Południowochińskiego i swoich roszczeń do niezamieszkanych wysp znajdujących się w posiadaniu Japonii, Filipin, Wietnamu i innych sąsiadujących krajów.

Rozbudowa sił zbrojnych Chin i niedawne wystrzelenie rakiet balistycznych o zdolności nuklearnej na Pacyfik wzbudziły obawy dotyczące możliwego konfliktu.

W kraju Xi skutecznie stał się dożywotnim przywódcą, znosząc limity kadencji i rozszerzając swoją władzę nad kluczowymi organizacjami rządowymi i partiami. Chiny nie dopuszczają konkurencyjnych wyborów, a partia utrzymuje niemal całkowitą kontrolę nad mediami, które informują 1,4 miliarda obywateli.

(Jedynie nagłówek i obraz tego raportu mogły zostać przerobione przez pracowników Działu Standardów Biznesowych; reszta treści jest generowana automatycznie z syndykowanego źródła danych.)

Pierwsza publikacja: 01 października 2024 | 23:39 JEST

Source link