We wtorek rząd ponownie utworzył Komisję Polityki Pieniężnej (MPC) składającą się z sześciu członków, w tym trzech z zewnątrz: Ram Singha, dyrektora Delhi School of Economics; Ekonomista Saugata Bhattacharya; oraz Nagesh Kumar, dyrektor i dyrektor naczelny Instytutu Studiów nad Rozwoju Przemysłu (ISID).
Spośród pozostałych trzech banków centralnych: prezes, wiceprezes odpowiedzialny za politykę pieniężną oraz urzędnik nominowany przez centralną radę organów regulacyjnych.
Kliknij tutaj, aby połączyć się z nami na WhatsApp
Zewnętrzni członkowie komisji mianowani przez rząd centralny będą sprawować swoje obowiązki przez okres czterech lat ze skutkiem natychmiastowym lub do czasu wydania dalszych zarządzeń, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, zgodnie z zawiadomieniem Departamentu Spraw Gospodarczych Ministerstwa Finansów.
Nowi członkowie zewnętrzni zostali wybrani przez sześcioosobową komisję selekcyjną, na której czele stał sekretarz gabinetu TV Somanathan.
Singh posiada tytuł doktora ekonomii uzyskany na Uniwersytecie Jawaharlala Nehru oraz stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Harvarda. Był członkiem London School of Economics. W opublikowanym w styczniu 2023 r. artykule na temat rządowej strategii zarządzania podatkami Singh napisał, że strategia wzrostu opłacalna dla inwestycji wymaga zmniejszenia obciążeń regulacyjnych nakładanych na przedsiębiorstwa i przeznaczenia większej części dochodów podatkowych na finansowanie wydatków kapitałowych w celu poprawy infrastruktury ekonomicznej i prawnej.
Kumar, zanim objął stanowisko w ISID, był dyrektorem Komisji Gospodarczo-Społecznej ONZ ds. Azji i Pacyfiku (UNESCAP) i piastował kilka stanowisk kierowniczych wyższego szczebla w tej organizacji. Jest starszym pracownikiem nierezydentem w Centrum Globalnej Polityki Rozwoju Uniwersytetu Bostońskiego.
Kumar, posiadający doktorat z ekonomii w Delhi School of Economics, był dyrektorem generalnym Systemu Badań i Informacji (RIS) dla krajów rozwijających się, zespołu doradców ds. polityki Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kumar zasiadał także w zarządach indyjskiego EXIM Bank, Międzynarodowego Centrum Handlu i Zrównoważonego Rozwoju (ICTSD) w Genewie; Centrum Studiów Politycznych Azji Południowej (SACEPS), Katmandu i Bank Światowy, jako konsultant Azjatyckiego Banku Rozwoju.
Bhattacharya, ekonomista z ponad 30-letnim doświadczeniem w analizie rynków gospodarczych i finansowych, wspieraniu polityki, finansowaniu infrastruktury i projektów oraz zachowaniach konsumentów, jest starszym pracownikiem w Centrum Badań nad Polityką. Wcześniej Bhattacharya był głównym ekonomistą i wiceprezesem wykonawczym Axis Bank. Wcześniej w IDFC pracował jako ekspert w Policy Advisory Group oraz brał udział w kilku kluczowych komisjach rządu Indii, w tym w Grupie Zadaniowej Prezesa Rady Ministrów ds. Infrastruktury.
Bhattacharya był członkiem grupy roboczej RBI ds. polityki pieniężnej w 2010 r. oraz grupy ministerstwa finansów ds. szacowania oszczędności zagranicznych w 2011 r.
Komitet Polityki Pieniężnej Banku Rezerw Indii (RBI) spotyka się co dwa miesiące. Jej październikowe posiedzenie, zaplanowane na 7-9 października, nabiera znaczenia nie tylko dlatego, że odbywa się w kontekście obniżek stóp procentowych przez wiodące światowe banki centralne, ale także dlatego, że panel będzie miał trzy nowe twarze.
Rynki będą uważnie monitorować poglądy nowych członków na temat zarówno stóp procentowych, jak i pozycji, szczególnie w przypadku podjęcia działań przez wiodące banki centralne. Europejski Bank Centralny (EBC) dokonał drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku, po której nastąpiła obniżka o 50 punktów bazowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych (USA).
Bank Anglii i Bank Japonii utrzymały status quo.
Gubernator RBI Shaktikanta Das sprzeciwiał się zmianom zarówno stóp procentowych, jak i stanowiska, powołując się na zmienne ceny żywności i powolny postęp deflacji ostatniej mili.
Pierwsza publikacja: 01 października 2024 | 21:18 JEST