Właściciele Leicester City wszczęli przełomowy pozew przeciwko producentowi helikopterów w związku ze śmiercią prezesa klubu w wypadku w 2018 roku.

Rodzina Vichai Srivaddhanaprabha pozywa włoską firmę Leonardo SpA na 2,15 miliarda funtów 60-letni przewodniczący i cztery inne osoby zginęły kiedy ich helikopter rozbił się tuż obok stadionu King Power w październiku 2018 r.

Według prawników rodziny pozew jest największym roszczeniem w sprawie wypadku śmiertelnego w historii Anglii. Domagają się odszkodowania za utratę zarobków i inne szkody powstałe w wyniku śmierci miliardera.

Postępowanie prawne wszczęto ponad sześć lat po śmiertelnym wypadku, a śledztwo w sprawie śmierci 60-letniego prezesa i jego współpasażerów ma rozpocząć się w poniedziałek.

FIEL – Na tym zdjęciu z pliku z 7 maja 2016 r. Vichai Srivaddhanaprabha oklaskuje obok trofeum, gdy Leicester City świętuje zostanie mistrzem angielskiej Premier League w piłce nożnej na stadionie King Power w Leicester w Anglii. PRASA STOWARZYSZONA
Obraz:
Vichai Srivaddhanaprabha świętuje po zwycięstwie Leicester City w Premier League w 2016 roku. Zdjęcie: AP

Syn pana Srivaddhanaprabha, Khun Aiyawatt Srivaddhanaprabha, który objął stanowisko prezesa klubu, powiedział: „Moja rodzina odczuwa dziś stratę mojego ojca tak samo jak nigdy dotąd.

„To, że moje własne dzieci i ich kuzyni nigdy nie poznają swojego dziadka, pogłębia nasze cierpienie… Mój ojciec ufał Leonardo, kiedy kupował ten helikopter, ale wnioski z raportu dotyczącego jego śmierci pokazują, że jego zaufanie było fatalnie nadużyte. Ponoszę ich pełną odpowiedzialność za jego śmierć.”

Zdjęcie pliku z dnia 23.09.2017 przedstawiające helikopter należący do właściciela Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha. Mike Egerton/PA Wire
Obraz:
Pan Srivaddhanaprabha był właścicielem helikoptera i często używał go do opuszczania stadionu klubu. Zdjęcie pliku: PA

Według prawników jego rodziny firma King Power, należąca do zmarłego pana Srivaddhanaprabhy, osiągała przychody przekraczające 2,5 miliarda funtów rocznie. W pozwie twierdzi się, że „sukcesem była wizja, motywacja, relacje, przedsiębiorczość, pomysłowość i reputacja Khuna Vichai”.

„Wszystko to zostało utracone wraz z jego śmiercią” – dodaje.

Do śmiertelnego wypadku doszło wkrótce po starcie helikoptera z stadionu Leicester po remisie 1:1 z West Hamem 27 października 2018 r.

Samolot wylądował na betonowym stopniu, a czterech z pięciu pasażerów przeżyło początkowe uderzenie, ale wszyscy później zginęli w pożarze paliwa, który w ciągu minuty ogarnął helikopter.

10 listopada 2018 r. – Leicester, Wielka Brytania – Hołd dla Vichai Srivaddhanaprabha podczas meczu Premier League na stadionie King Power Stadium w Leicester. Data zdjęcia: 10 listopada 2018 r. Autor zdjęcia powinien brzmieć: James Wilson/Sportimage. (Zdjęcie autorstwa: © James Wilson/CSM za pośrednictwem ZUMA Wire) (Cal Sport Media za pośrednictwem obrazów AP)
Obraz:
W następstwie tragedii tysiące trybutów pozostawiono pod ziemią. Zdjęcie: James Wilson/Sportimage

Pozostałe ofiary to dwie osoby z personelu pana Srivaddhanaprabhy, Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare, pilot Eric Swaffer i dziewczyna pana Swaffera, Izabela Roza Lechowicz, koleżanka-pilot.

Badacze odnaleźli pedały pilota odłączyły się od śmigła ogonowego, co spowodowało, że samolot wykonał ostry skręt w prawo, „niemożliwy” do opanowania, po czym helikopter szybko obrócił się, około pięć razy.

Więcej z Sky News:
Policja poszukuje zaginionych sióstr
Poziom magazynowania gazu w Wielkiej Brytanii „względnie niski”

Wydział Badania Wypadków Lotniczych określił to jako „katastrofalną awarię” i doszedł do wniosku, że pilot nie był w stanie zapobiec katastrofie.

W pozwie zarzuca się, że katastrofa była wynikiem „wielokrotnych niepowodzeń” w procesie projektowania Leonardo. Zarzuca również producentowi, że nie ostrzegł klientów ani organów regulacyjnych o ryzyku.

Sky News skontaktowało się z producentem helikopterów Leonardo w celu uzyskania komentarza.

Source link