Wysłannik Donalda Trumpa na Bliski Wschód spotkał się z premierem Izraela w celu zapewnienia porozumienia o zawieszeniu broni w Gazie przed objęciem urzędu przez prezydenta-elekta 20 stycznia.
Biuro Benjamina Netanjahu potwierdziło szczegóły sobotniego spotkania ze Stevem Witkoffem, dodając, że szef izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad został wysłany do Kataru w celu „postępu” w rozmowach.
Nie było od razu jasne, kiedy David Barnea pojedzie do Doha na ostatnią rundę pośrednich rozmów między Izraelem a Hamasem.
Wcześniej w sobotę izraelski urzędnik powiedział, że dzięki mediacjom Egiptu, Kataru i Stanów Zjednoczonych poczyniono pewne postępy w kierunku osiągnięcia porozumienia w Gazie.
Mediatorzy wznawiają wysiłki, aby zaprzestać walk w Gazie i uwolnić pozostałych izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie, zanim Trump obejmie urząd.
Porozumienie obejmowałoby także uwolnienie części palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.
Rodziny izraelskich zakładników z radością przyjęły decyzję Netanjahu o wysłaniu urzędników, a siedziba Forum Zakładników i Zaginionych Rodzin określiła tę decyzję jako „historyczną szansę”.
Witkoff przybył w piątek do Doha i spotkał się z premierem Kataru, szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani, podało ministerstwo spraw zagranicznych Kataru.
Mediatorzy egipscy i katarski otrzymali od Witkoffa zapewnienia, że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu pracować na rzecz sprawiedliwego porozumienia, które wkrótce zakończy wojnę, podają egipskie źródła bezpieczeństwa, choć nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów.
Przeczytaj więcej ze Sky News:
Dlaczego Donald Trump chce Grenlandii?
Trump twierdzi, że Władimir Putin chce się spotkać
Przewodnik po inauguracji Donalda Trumpa
Według izraelskich danych Izrael rozpoczął atak na Gazę po tym, jak bojownicy Hamasu wdarli się na jej granicę w październiku 2023 r., zabijając 1200 osób i biorąc ponad 250 zakładników.
Rodziny około 100 zakładników nadal przetrzymywanych w Gazie naciskają na Netanjahu, aby osiągnął porozumienie w sprawie sprowadzenia ich bliskich do domu.
Według palestyńskich urzędników ds. zdrowia od tego czasu w Gazie zginęło ponad 46 000 osób, a znaczna część obszaru została zniszczona i dotknięta kryzysem humanitarnym, a większość ludności została wysiedlona.