Porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem weszło w życie po 15 miesiącach wojny, w której zginęło dziesiątki tysięcy Palestyńczyków w Gazie i zaogniło napięcia na Bliskim Wschodzie.
Umowa zobaczy walka ustała oraz uwolnienie zakładników wziętych 7 października 2023 r Hamas-prowadzony atak na południe Izraelw którym zginęło około 1200 osób w zamian za uwolnienie Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.
Śledź na żywo aktualizacje dotyczące zawieszenia broni w Gazie
The transakcja wieloetapowaza pośrednictwem mediatorów ze Stanów Zjednoczonych, Kataru i Egiptu, będzie również oznaczać stopniowe wycofywanie sił izraelskich z części Gaza oraz wzrost pomocy humanitarnej na terytorium zniszczone wojną.
Oto, co wiemy o porozumieniu.
Faza pierwsza
Według Forum Zakładników i Zaginionych Rodzin, które reprezentuje rodziny zatrzymanych, około 94 z około 250 osób wziętych jako zakładników 7 października pozostaje w areszcie Hamasu w Gazie.
W pierwszym etapie porozumienia o zawieszeniu broni w ciągu sześciu tygodni ma zostać uwolnionych 33 zakładników.
Należą do nich kobiety (w tym żołnierki), dzieci i mężczyźni powyżej 50. roku życia.
Wcześniej informowano, że Izrael uważa, że większość z tych zakładników żyje.
Co tydzień będzie uwalnianych co najmniej trzech zakładników. Plan przewiduje, że trzech zakładników zostanie zwróconych pierwszego dnia, czterech siódmego dnia, a pozostałych 26 w ciągu następnych pięciu tygodni.
W zamian za uwolnienie jeńców Izrael w pierwszej fazie uwolni 737 więźniów palestyńskich.
Uwolnionych zostanie także 1167 Palestyńczyków przetrzymywanych w Gazie od początku wojny i przetrzymywanych w Izraelu.
Izrael powiedział, że w niedzielę za każdą zakładniczkę zostanie zwolnionych 30 palestyńskich więźniów.
Spośród około 250 osób uprowadzonych w Izraelu 7 października część zmarła w niewoli w Gazie, a inne zostały uwolnione lub uratowane.
Pierwsza faza obejmie także wycofanie wojsk izraelskich do strefy buforowej o szerokości około 1 mili w Gazie, wzdłuż jej granicy z Izraelem.
Umożliwi to wielu wysiedlonym Palestyńczykom powrót do swoich domów, w tym do miasta Gaza oraz do w dużej mierze odizolowanej i zdewastowanej północnej Gazy.
Przeczytaj więcej:
Kalendarium wydarzeń od ataku z 7 października
Zakładnicy, którzy wciąż nie wrócili do domu
Oczekuje się, że na tym terytorium nastąpi gwałtowny wzrost dostaw żywności, środków medycznych i innej pomocy humanitarnej.
Umowa wymaga wpuszczenia do Gazy 600 ciężarówek z pomocą humanitarną każdego dnia zawieszenia broni, z czego 50 przewoży paliwo, a 300 ciężarówek przydzielonych jest na północ.
Plan zawieszenia broni zatwierdzony przez rząd Izraela przewiduje, że wszystkie ciężarówki wjeżdżające do Gazy zostaną poddane izraelskim kontrolom.
Faza druga
Negocjacje w sprawie drugiego etapu porozumienia mają rozpocząć się 16 dnia pierwszego etapu i mają obejmować uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, w tym izraelskich żołnierzy, trwałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie sił izraelskich.
Izrael twierdzi, że nie zgodzi się na całkowite wycofanie się, dopóki zdolności militarne i polityczne Hamasu nie zostaną wyeliminowane, co zapewni, że Hamas nie będzie mógł już rządzić.
Hamas odmawia wydania ostatnich izraelskich zakładników do czasu, aż Izrael zakończy wojnę i usunie wszystkie swoje wojska.
Faza trzecia
Oczekuje się, że trzeci etap obejmie zwrot ciał zmarłych zakładników i rozpoczęcie odbudowy Gazy – gigantyczne zadanie, które będzie nadzorowane przez Egipt, Katar i ONZ.
👉Słuchaj The World z Richardem Engelem i Yaldą Hakim w aplikacji do podcastów👈
Co stanie się w przyszłości z Gazą?
Niewiele jest szczegółów na temat przyszłości Gazy – od sposobu, w jaki będzie ona zarządzana, po wszelkie gwarancje, że to porozumienie przyniesie trwałe zakończenie wojny.
Społeczność międzynarodowa stwierdziła, że Gazą muszą rządzić Palestyńczycy, ale nie osiągnięto konsensusu co do tego, jak należy to zrobić.
W przeszłości Izrael mówił, że nie zakończy wojny, pozostawiając Hamas u władzy. Wcześniej odrzuciła także możliwość przejęcia administracji Gazy przez Autonomię Palestyńską, która sprawuje ograniczone uprawnienia kierownicze na Zachodnim Brzegu.
Od początku kampanii wojskowej w Gazie Izrael zapewniał również, że po zakończeniu walk zachowa kontrolę bezpieczeństwa nad tym terytorium.