W sporcie kobiecym powinny być dopuszczone wyłącznie sportsmenki, które w chwili urodzenia były kobietami – powie w przyszłym tygodniu Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ ekspert ds. praw człowieka wyznaczony przez ONZ.

Reem Alsalem, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, powiedziała Sky News, że ma nadzieję, że zalecenia będą miały wpływ na politykę państw i sport.

Udział kobiet transpłciowych lub sportowców z wyższym poziomem testosteronu w wydarzeniach kobiecych to jedna z najbardziej złożonych i powodujących podziały kwestii w sporcie.

Podczas gdy zwolennicy LGBT+ nalegają, aby sport sprzyjał włączeniu społecznemu, pani Alsalem jest zaniepokojona zagrożeniami fizycznymi, na jakie mogą być narażone kobiety uprawiające sport, jeśli te, którym przy urodzeniu przydzielono mężczyznę, będą mogły brać udział w tych samych wydarzeniach – zwłaszcza w piłce nożnej.

Pani Alsalem złożyła teraz raport ONZ które po raz pierwszy ujawniła Sky News w sierpniu była przygotowywana wśród obaw, które wzbudziła podczas Igrzyska Olimpijskie w Paryżu o niebezpieczeństwach związanych z przewagą testosteronu na imprezach kobiecych.

Reem Alsalem przemawia w zeszłym roku w europejskiej siedzibie ONZ w Szwajcarii. Zdjęcie: AP
Obraz:
W zeszłym roku Reem Alsalem przemawia w europejskiej siedzibie ONZ w Szwajcarii. Zdjęcie: AP

„Sport funkcjonuje w oparciu o powszechnie uznaną zasadę, że potrzebna jest odrębna kategoria dla kobiet, aby zapewnić równe, sprawiedliwe i bezpieczne szanse w sporcie” – stwierdza raport specjalny sprawozdawcy.

„Wiele badań dostarcza dowodów na to, że sportowcy urodzeni jako mężczyźni wykazują przewagę w wynikach sportowych przez całe życie, chociaż jest to najbardziej widoczne po okresie dojrzewania.

„Osłabianie kryteriów kwalifikowalności w sportach jednopłciowych skutkuje niesprawiedliwymi, niezgodnymi z prawem i skrajnymi formami dyskryminacji sportsmenek ze względu na płeć”.

Raport zawiera jasne zalecenia dla władz sportowych i na szczeblu stanowym.

„Aby zapewnić bezpieczeństwo i uczciwość w sporcie na wszystkich poziomach”, w raporcie pani Alsalem stwierdzono, że należy „zapewnić, że kategorie żeńskie w zorganizowanym sporcie będą dostępne wyłącznie dla osób, których płeć biologiczna jest żeńska”.

W raporcie czytamy dalej: „W przypadkach, gdy płeć sportowca jest nieznana lub niepewna, należy zastosować godną, ​​szybką, nieinwazyjną i dokładną metodę badania przesiewowego płci (np. zastosowano w celu potwierdzenia płci sportowca.”

Nastąpiło to po ujawnieniu przez panią Alsalem w naszym sierpniowym wywiadzie, że testy seksualne powinny zostać ponownie wprowadzone na igrzyskach olimpijskich w następstwie sprawy Imane Khelif, która przyćmiła boks w Paryżu.

Algierka zdobyła złoto w boksie kobiet wśród kontrowersyjnych twierdzeń, że wcześniej nie zdała testu na kwalifikację płci, upierając się, że urodziła się jako kobieta.

Szczegółów testów nie podał organ zarządzający boksem, którego wiarygodność kwestionuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), który ma status obserwatora przy ONZ, przyznający mu rolę w Zgromadzeniu Ogólnym.

Imran Khelife świętuje po wygranej walce. Fot: Reuters
Obraz:
Imane Khelif świętuje po zdobyciu złota olimpijskiego. Fot: Reuters

Pani Alsalem ma przemawiać przed zgromadzeniem w przyszły wtorek.

Powiedziała Sky News: „Chociaż nie ma obowiązku wdrażania zaleceń, raporty sporządzone przez nas, niezależnych ekspertów Rady Praw Człowieka, mają autorytatywną wagę.

„Mamy zatem nadzieję, że nasze raporty mogą pomóc podmiotom państwowym i niepaństwowym pracującym nad określonymi politykami i opowiadającymi się za zmianami, a także mogą przyczynić się do tych ważnych rozmów politycznych, szczególnie jeśli chodzi o język i argumenty skupiające się na prawach człowieka, ponieważ wszystko ma aspekt praw człowieka wymiar.”

Przeczytaj więcej:
Transpłciowa pływaczka przegrywa walkę olimpijską

World Athletics skrytykował wykluczenie kobiet transpłciowych

Lekkoatletyka i krykiet należą do organów zarządzających sportem na świecie, które przedkładają sprawiedliwość sportową nad włączenie, wykluczając osoby, którym przy urodzeniu przydzielono mężczyznę lub które przeszły jakąkolwiek formę męskiego dojrzewania, z udziału w międzynarodowych zawodach kobiet.

FIFA ma jednak bardziej swobodne stanowisko, które było przedmiotem długotrwałego przeglądu bez ram czasowych.

W Anglii polityka Związku Piłki Nożnej stanowi, że „tożsamość płciowa nie powinna stanowić bariery w uczestnictwie w piłce nożnej”, ale kwalifikowalność jest ustalana indywidualnie w każdym przypadku.

Zawodniczki w wieku powyżej 16 lat, którym przy urodzeniu przydzielono mężczyznę, chcące rywalizować w kobiecej piłce nożnej, muszą wykazać, że ich poziom testosteronu we krwi „mieścić się w urodzeniowym zakresie dla kobiet przez odpowiedni okres czasu, aby zminimalizować jakąkolwiek potencjalną przewagę”.

Z raportu pani Alsalem wynika, że ​​„stłumienie testosteronu u sportowców płci męskiej – niezależnie od tego, jak się identyfikują – nie wyeliminuje zestawu porównywalnych przewag w wynikach, które już nabyli”.

Dodaje: „Aby uniknąć utraty równych szans, mężczyznom nie wolno rywalizować w kobiecych kategoriach sportowych”.

Śledź Sky News na WhatsApp
Śledź Sky News na WhatsApp

Bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z Wielkiej Brytanii i całego świata, śledząc Sky News

Kliknij tutaj

MKOl stwierdził, że jeśli w paszporcie widnieje informacja, że ​​jesteś kobietą, możesz startować w sporcie kobiecym.

Choć MKOl ostrzega przed „dyskryminacją ze względu na tożsamość płciową lub różnice płci”, w swoich wytycznych przyjmuje, że „znaczenie poziomu testosteronu dla wyników sportowych będzie się różnić w zależności od sportu”.

Source link