Archeolodzy w Izraelu natknęli się na rzadką kamienną pieczęć z okresu pierwszej świątyni – jest to jedno z najstarszych znalezisk od czasu rozpoczęcia wykopalisk w kraju, potwierdzające biblijną rolę Jerozolimy sprzed 2700 lat, jak doniesiono.
Kamień znaleziono w Parku Narodowym Miasta Dawida w Izrael.
Dr Yuval Baruch i Navot Rom, dyrektorzy wykopalisk, powiedzieli w komunikacie prasowym: „Pieczęć wykonana z czarnego kamienia jest jedną z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek odkryto podczas wykopalisk w starożytnej Jerozolimie i została wykonana na najwyższym poziomie artystycznym”.
Pan Baruch uznał artefakt za dowód na to, że w tamtym okresie czytanie i pisanie były bardziej rozpowszechnione, niż wcześniej sądzono.
Powiedział: „Wbrew powszechnemu przekonaniu, wydaje się, że umiejętność czytania i pisania w tym okresie nie była domeną wyłącznie elity społeczeństwa.
„Ludzie potrafili czytać i pisać – przynajmniej na poziomie podstawowym – na potrzeby handlu.
„Postać uskrzydlonego mężczyzny w wyraźnym stylu neoasyryjskim jest unikatowa i bardzo rzadka w stylach glificznych późnego okresu Pierwszej Świątyni.
„Wpływ Imperium Asyryjskiego, które podbiło cały region, jest tutaj wyraźnie widoczny”.
Na pieczęci widnieje uskrzydlony dżin zaprojektowany w stylu nowoasyryjskim, co według zespołu wykopaliskowego wskazuje na wpływy imperium w regionie w VII i VIII wieku.
Według informacji prasowej postać jest przedstawiona z jedną ręką uniesioną i otwartą dłonią, prawdopodobnie trzymającą jakiś przedmiot. Po obu stronach postaci znajduje się napis w piśmie paleo-hebrajskim: „LeYehoʼezer ben Hoshʼayahu”.
W dalszej części komunikatu czytamy: „Imię Yehoʼezer jest nam znane z Biblii (Kron. 1 12:7) w skróconej formie – Yoʼezer, jeden z wojowników króla Dawida”, a także stwierdzamy, że „w Księdze Jeremiasza (43:2), opisującej wydarzenia z tego samego okresu, wymieniona jest osoba o równoległym imieniu, ʼAzariah ben Hoshʼaya.
„Dwie części jego imienia zapisane są w odwrotnej kolejności niż imię właściciela pieczęci, a jego drugie imię jest takie samo, tylko podane w skróconej formie.
„Ta forma pisma w tekście pasuje do nazwy na nowo odkrytej pieczęci i jest zatem odpowiednia dla tego okresu”.
Naukowcy uważają, że przedmiot ten był noszony jako amulet na szyi przez mężczyznę zajmującego wysokie stanowisko w administracji Królestwa Judy.
Swój wniosek oparli na obecności otworu wywierconego w elemencie, prawdopodobnie umożliwiającego noszenie go na sznurku, oraz na wysokim poziomie artystycznym wymaganym do wykonania tego dzieła.
Minister dziedzictwa Izraela, rabin Amichai Eliyahu, pochwalił eksponat jako „spektakularne i wyjątkowe znalezisko”, które „otwiera nam kolejne okno na czasy Królestwa Judy … i świadczy o międzynarodowych powiązaniach administracji”.
„Czyniąc to, pokazuje znaczenie i centralne miejsce Jerozolimy już 2700 lat temu” – powiedział Eliyahu. „Nie sposób nie być poruszonym tak bezpośrednim i bezpośrednim spotkaniem z rozdziałem naszej przeszłości, czasem, w którym Pierwsza Świątynia stała w całej swojej okazałości”.
Zespół Miasta Dawida wystawi pieczęć na widok publiczny w przyszłym tygodniu w Jerozolimie. Będzie ona dostępna przez dwa dni podczas dorocznej konferencji badawczej, a jej oglądanie odbędzie się 4 i 5 września.