Imigranci W Niemcy będą musieli zintegrować się z „fundamentami kulturowymi i historycznymi” kraju, a uchodźcy spoza Europy mogą po nadchodzących wyborach w ramach nowych, bombowych planów spotkać się z bardziej rygorystycznymi kontrolami granicznymi.

Centroprawicowa Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) w swoim manifeście na lutowe wybory podkreśliła zasadę „Leitkultur” (kultury przewodniej), podkreślając potrzebę dostosowania się imigrantów do niemieckich norm i wartości kulturowych, które wyznają wyegzekwuje, jeśli zwycięży przy urnie wyborczej.

„Leitkultur” to zasada mówiąca, że ​​obcokrajowcy powinni przejmować niemieckie wartości kulturowe, a nie odwrotnie.

Inne kluczowe aspekty „Leitkultur” to poszanowanie równych praw kobiet, Izraelprawo do istnienia i rządy demokracji.

Rzecznik ds. wewnętrznych CDU Alexander Throm powiedział The Telegraph, że koncepcja ta odzwierciedla sposób życia obywateli w Niemczech jako narodzie kulturowym.

„Dotyczy to nie tylko naszych języków i zwyczajów, ale także naszych podstaw kulturowych i historycznych. Ostatecznie oznacza to, że ludzie, niezależnie od tego, dlaczego przybywają do Niemiec, kierują się w stronę tej podstawy kulturowej, a nie na odwrót” – stwierdził.

„Leitkultur” została po raz pierwszy spopularyzowana 20 lat temu przez Friedricha Merza, lidera CDU. Politycy nazywali to wówczas podziałami i populizmem.

Angela Merkel usunęła tę koncepcję z dyskusji partyjnych i kształtowania polityki po tym, jak w 2002 r. zastąpiła Friedricha Merza na stanowisku lidera CDU.

Teraz Merz, ponownie na czele partii, aktywnie promuje tę ideę w swojej kampanii.

Jeśli CDU wygra w lutym, partia planuje wprowadzenie środków mających na celu wyrzucenie uchodźców spoza Europy, powołując się na zaangażowanie Niemiec w przyjęcie ukraińskich uchodźców.

Kraj przyjął już 1,2 miliona ukraińskich uchodźców, więcej niż jakiekolwiek inne państwo członkowskie UE.

Throm powiedział: „Jest jasne, że stoimy po stronie naszych europejskich sąsiadów i uchodźców. Ale jasne jest również, że przy każdym dalszym przemieszczaniu się uchodźców w naszym kierunku musimy zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie we wszystkich krajach europejskich”.

Dodał: „Jest też jasne, że ze względu na nasze szczególne obowiązki wobec naszych ukraińskich sąsiadów musimy jeszcze bardziej restrykcyjnie podejść do uchodźców ze wszystkich innych krajów świata, zwłaszcza spoza Europy”.

W 2023 r. do Niemiec przybyło około 1,93 mln imigrantów, czyli więcej niż 1,2 mln w Wielkiej Brytanii w tym samym roku.

Source link