Grecja prawdopodobnie ucierpi z powodu ulewnych deszczów, w związku z czym władze wydały ostrzeżenie pogodowe, w związku z doniesieniami o burzach, gradzie i piorunach, które mogą wystąpić do soboty.
Dane z sieci stacji meteorologicznych Meteo w Obserwatorium Ateńskim wskazują na znaczne opady deszczu w Atenach do godziny 15:00, przy czym największe opady zanotowano w centralnej i północnej części Kotliny Ateńskiej.
Pomiary z 70 stacji Meteo w stolicy wykazały następujące poziomy opadów: 39 mm w Vrilissii, 37 mm w Patissii, 29 mm w Maroussi i 24 mm w Metamorfosi.
Eksperci ostrzegają, że w sobotę pogoda nie będzie sprzyjająca, a prognozy pogody przewidują dalsze ulewne deszcze i burze, częste uderzenia piorunów, lokalne opady gradu i potencjalnie bardzo silne wiatry.
Grecka Narodowa Służba Meteorologiczna (HNMS) wyjaśnia: „Warunki atmosferyczne nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego są niezwykłe o tej porze roku.
„W szczególności Cold Lake, oderwana masa zimnego powietrza, wpływa na nasz region. Do soboty 31 sierpnia 2024 r. spodziewane są znaczne opady deszczu na Bałkanach, w południowych Włoszech i Turcji”.
Należy zauważyć, że efekt Cold Lake stwarza warunki atmosferyczne, których dokładne przewidzenie przez modele prognostyczne jest niezwykle trudne. Powoduje to niepewność co do tego, w których obszarach wystąpią największe opady deszczu.
Przewidywana pogoda będzie miała wpływ na ląd stały, Morze Jońskie, północną część Morza Egejskiego i ewentualnie górzyste obszary Krety.
W górzystych regionach kontynentu mogą wystąpić intensywne burze i grad. Obszary przybrzeżne i plaże, szczególnie na Morzu Jońskim i Północnym Egejskim, są objęte ostrzeżeniem z powodu potencjalnych krótkotrwałych ulew. Oczekuje się, że te ekstremalne warunki pogodowe ustąpią wczesnym wieczorem w sobotę.
W Salonikach i przede wszystkim w zachodniej i północnej Attyce spodziewane są opady deszczu i lokalne burze. Temperatury będą się wahać od 33 do 35°C na obszarach kontynentalnych i od 31 do 34°C na wyspach.
Siła wiatru na morzu będzie na ogół utrzymywała się poniżej 4–5 stopni w skali Beauforta, jednak podczas sztormów można spodziewać się silnych porywów.
W Grecji obecność zimnych mas powietrza nad ciepłymi powierzchniami powoduje niestabilność, zwłaszcza nad obszarami kontynentalnymi po południu, co sprzyja powstawaniu burz.
Ryzyko wystąpienia powodzi jest podwyższone ze względu na przewidywane intensywne opady deszczu i dużą liczbę wyładowań elektrycznych.