Archeolodzy w Egipcie dokonali wielu odkryć wykutych w skale grobowców i szybów grobowych w Luksorze, które datowane są na 3600 lat.
Według oświadczenia opublikowanego przez Fundację Zahi Hawassa na rzecz Starożytności i Dziedzictwa, grobowce a szyby grobowe odkryto na grobli świątyni grobowej królowej Hatszeput w Deir al-Bahri na Zachodnim Brzegu Nilu.
Od września 2022 r. fundacja ściśle współpracowała w tym miejscu z Najwyższą Radą Starożytności.
W grobowcach znaleziono artefakty, w tym monety z brązu z wizerunkiem Aleksandra Wielkiego, zabawki dla dzieci wykonane z gliny, kartonaż i maski pogrzebowe używane do przykrywania mumii, skrzydlate skarabeusze, koraliki i amulety pogrzebowe.
Jak podaje Zahi Hawass, odkrycia mogą „zrekonstruować historię”, a także zapewnić zrozumienie programów, które starożytni Egipcjanie zaprojektowali wewnątrz świątyni fiz.org
Archeolodzy odkryli także pozostałości Świątyni Doliny Królowej Hatszputu, wykute w skale grobowce datowane na lata 1983–1630 p.n.e., szyby grobowe z XVII dynastii, grobowiec Djehuti-Mes i część Nekropolii Ptolemeuszy Assasyfa.
Mimo że wykute w skale grobowce zostały wcześniej okradzione w okresie ptolemejskim, zespołowi udało się odkryć pewne artefakty, w tym ceramiczne stoły, na których serwowano chleb, wino i mięso.
W szybach grobowych znajdowały się drewniane trumny, z których jedna należała do małego dziecka, i mimo że pochówek miał 3600 lat, nadal był nienaruszony.
Zespół znalazł także w komorze grobowej łuki z łucznictwa bojowego, co sugerowało, że ci, do których należały grobowce, pochodzili z wojska i musieli walczyć o wyzwolenie Egiptu z rąk Hyksosów.
Chociaż w grobowcu Djehuti Mes nie znaleziono artefaktów, to sam grobowiec ujawnił więcej na temat Djehuti Mesa, który nadzorował pałac królowej Teti Sheri. Dane wyryte na stelach nagrobnych Djehuti Mes sugerują, że grobowiec pochodzi z 9. roku panowania króla Ahmose I, pomiędzy 1550 a 1525 rokiem p.n.e.
Odkryto także część rozbudowanej nekropolii ptolemejskiej, która zajmowała miejsce grobli i Świątyni Doliny. Groby na cmentarzu zbudowano z cegieł mułowych na pozostałościach świątyni królowej Hatszputu.
Choć znaczna część nekropolii została odkryta już wcześniej, w XX w., nie została jednak odpowiednio udokumentowana.