Pan Keir Starmer i Partia Pracy wielokrotnie wykluczały jakąkolwiek umowę z Brukselą w sprawie mobilności młodzieży jako części resetu stosunków UE-Wielka Brytania. Jednakże Unia Europejska jest przekonany, że uda im się przekonać brytyjskiego premiera do zmiany zdania.
UE zaproponowała program mobilności młodzieży w wieku od 18 do 30 lat, aby studiować i pracować w Wielkiej Brytanii przez ograniczony czas, a Brytyjczycy mogliby w zamian robić to samo w Europie. Jednak za każdym razem pan Starmer odrzucał te propozycje, obawiając się, że doprowadzi to do swobody przemieszczania się.
Choć premier ponownie odrzucił tę propozycję podczas rozmów ze swoim niemieckim odpowiednikiem Olafem Scholzem w tym tygodniu, najwyraźniej pozostawił też otwartą furtkę do dalszych rozmów.
Powiedział: „Nie mamy planów dotyczących programu mobilności młodzieży, ale mamy plany zacieśnienia relacji między nami a UE.
„Oczywiście, wyraziliśmy się jasno — nie będzie jednolitego rynku, unii celnej, swobodnego przepływu osób, powrotu do UE.
„Dlatego dyskusja o bliskich stosunkach w ramach UE lub z UE odbywa się w tym kontekście i w tych ramach”.
Według doniesień UE jest zainteresowana ponownym zaproponowaniem programu w ramach negocjacji między obiema stronami, o co od dawna zabiegał sir Keir.
Bruksela i kilka państw członkowskich UE pracuje nad zaktualizowaną propozycją programu, jak twierdzono. Według OpiekunNowy plan dałby zespołowi premiera „świeży start w tej sprawie”, a także pozwoliłby mu zachować twarz, gdyby zaakceptował ten pomysł.
Według źródeł w UE propozycje te, które obejmowałyby ewentualną kontrpropozycję ze strony Wielkiej Brytanii, „zminimalizowałyby ewentualny opór polityczny ze strony eurosceptyków”.
Oryginalna propozycja od Komisja Europejska został odrzucony w kwietniu.
Downing Street ponownie odrzuciło ten pomysł jeszcze w środę po tym, jak w artykule w The Times stwierdzono, że brytyjscy ministrowie będą musieli „ustąpić” w sprawie programu mobilności młodzieży, jeśli chcą uzyskać porozumienia w innych obszarach.
Rzecznik rządu odrzucił to twierdzenie, mówiąc: „Nie rozważamy tego, nie ma żadnych planów w tym zakresie ani żadnych prac nad tym. Nasz zespół negocjacyjny ma bardzo jasne czerwone linie i żadna z prac przygotowawczych tego nie obejmuje”.
W tym tygodniu, podczas wizyty Sir Keira w Berlinie, ambasador Niemiec w Wielkiej Brytanii Miguel Berger podkreślił, że Brytyjczycy muszą zrozumieć, że plan mobilności młodzieży nie ma nic wspólnego z migracją ani swobodnym przemieszczaniem się
Pan Berger powiedział, że dawanie młodym ludziom możliwości pracy jako bariści lub au pair, nauki języków obcych lub odbycia krótkoterminowych szkoleń za granicą stworzyło ważne powiązania, które działały jak „spoiwo” między krajami.