Poseł Partii Pracy rozważa wniesienie do parlamentu projektu ustawy mającej na celu „reformę naszych archaicznych przepisów dotyczących wspomaganego samobójstwa”.
Co roku posłowie z różnych izb Izby Gmin biorą udział w głosowaniu, które daje im szansę na zaproponowanie własnego projektu ustawy, znanego jako projekty ustaw członków prywatnych.
Jednym z 20 ludzi, którzy znaleźli się na tegorocznej liście, jest Jake Richards z Rother Valley.
Polityka na żywo: Posłowie mają głosować nad obniżką płatności za paliwo zimowe
Poseł, który zdobył swój mandat dopiero latem tego roku w wyborach powszechnych, po potwierdzeniu wyników zamieścił na portalu X wpis, w którym wyjaśnił, jaką kwestią chce się zająć.
„Z zastrzeżeniem procedury i tych przede mną (na liście), jasno wyraziłem, że moim pierwszym wyborem w kwestii ustawy byłaby reforma naszych archaicznych praw dotyczących wspomaganego umierania, we współpracy z (grupą kampanii) Dignity in Dying i innymi” — napisał, dodając: „Nadszedł czas”.
Choć projekty ustaw zgłaszane przez posłów rzadko stają się prawem, zdarzały się pewne godne uwagi wyjątki, gdy rząd je popierał, np. legalizacja aborcji, nadanie brytyjskiemu językowi migowemu statusu prawnego.
Niedługo po objęciu władzy premier Sir Keir Starmer potwierdził poparł wprowadzenie wolnego głosowania w tej sprawie w Izbie Gmin, co oznacza, że posłowie będą mogli głosować zgodnie ze swoim sumieniem, a nie zgodnie z linią partyjną.
Ale w 2023 roku, kiedy był liderem opozycji, powiedział: uważał, że istnieją „podstawy do zmiany prawa”głosując za jego legalizacją już w 2015 r.
Wspomagane samobójstwo jest zakazane w Anglia, WaliaI Irlandia Północnaz maksymalną karą pozbawienia wolności wynoszącą 14 lat.
W SzkocjaNie jest to konkretne przestępstwo, ale pomocnictwo w zabójstwie kogoś może skutkować oskarżeniem go o morderstwo lub inne przestępstwa.
Kwestia ta ponownie zyskała rozgłos na początku tego roku, po tym jak dziennikarz i aktywista Pani Esther Rantzen ujawniła, że zgłosiła się do kliniki eutanazji Dignitas z powodu czwartego stadium raka płuc.
Dodała, że zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem jej rodzinie mogłoby grozić postępowanie karne, gdyby pomogła jej udać się do Zurychu, gdzie wspomagane samobójstwo jest legalne, co uznała za „niesłuszne” i „nieetyczne”.
Jednak przeciwnicy tej zmiany ostrzegają, że może ona wywrzeć presję na osoby bezbronne, by odebrały sobie życie z obawy przed byciem ciężarem dla innych, i argumentują, że osoby niepełnosprawne, starsze, chore i przygnębione mogą być szczególnie zagrożone.
W kwietniu parlamentarzyści debatowali nad eutanazją po tym, jak petycja poparta przez Dame Esther zebrała ponad 200 000 podpisów, nie odbyło się jednak żadne wiążące głosowanie nad zmianą prawa.
Ostatni raz miało to miejsce w 2015 r., ale proponowane zmiany w prawie zostały odrzucone na etapie drugiego czytania stosunkiem głosów 330 do 118.
Łącznie 20 parlamentarzystów wygrało głosowanie, co pozwoliło im na przedłożenie projektów ustaw zgłoszonych przez posłów podczas tej sesji parlamentarnej, która będzie debatowana w piątki.
Kilku wybranych szeregowych posłów powiedziało stacji Sky News, że potrzebują czasu, aby zdecydować, jaką kwestię poruszyć, a Clive Lewis z Partii Pracy poprosił swoich zwolenników o wyrażenie opinii na temat X.
Natomiast inna parlamentarzystka Partii Pracy, Ruth Jones, stwierdziła, że zamierza zająć się kwestią dobrostanu zwierząt.