Mówią, że spłonęła nie tylko katedra Notre-Dame, ale samo serce Francji.
Paryżanie płakali, obserwując rozwój katastrofy, obawiając się o życie wiernych i ocalenie jednej z najświętszych relikwii na świecie.
Strażacy niestrudzenie pracowali, aby opanować pożar i uratować jak najwięcej kultowego budynku, mimo że walczyli z roztopionym ołowiem i kłębiącym się dymem.
Cudem nikt nie zginął w pożarze, a relikwia Korony Cierniowej – której dokładna lokalizacja w Notre-Dame była tajemnicą znaną tylko nielicznym – została odnaleziona i przeniesiona w bezpieczne miejsce.
Wieczorem 15 kwietnia 2019 r. w płomieniach stanął szczyt ludzkich osiągnięć. Odbudowa katedry w ciągu zaledwie pięciu lat jest kolejnym świadectwem umiejętności mistrzów rzemiosła i hojność osób, które przekazały datki na rzecz projektu.
„Te zdjęcia wciąż są wstrząsające, a poruszający materiał filmowy katastrofy wciąż łamie mi serce” – mówi dr Emily Guerry, wykładowca historii średniowiecznej na Uniwersytecie Oksfordzkim.
„Zajmuje miejsce w sercach wielu ludzi” – mówi. „To miejsce, w którym przez lata tysiące, a może miliony znalazły pomoc, zarówno jako prawdziwe miejsce, które odwiedzili, jak i jako pomysł, który zgłębili poprzez literaturę”.
Prezydent Emmanuel Macron zadekretował, że zamiast dziesięcioleci katedra zostanie odrestaurowana w ciągu zaledwie pięciu lat. Niezwykle złożony projekt stał się jeszcze trudniejszy ze względu na termin.
Nie tylko doszło do tak dużych strat, ale topniejący ołów wyrzucił w powietrze pióropusze pyłu ołowianego, pokrywając większość miejsca toksycznym pyłem. Prace porządkowe wymagane do zapewnienia bezpieczeństwa katedry byłyby znaczne.
Kiedy jednak główny architekt Philippe Villeneuve spojrzał na wrak, poczuł przebłysk nadziei.
„Wszystkie witraże zostały oszczędzone, wielkie organy, meble, obrazy – wszystko było nienaruszone” – uświadomił sobie. „To było wykonalne”.
Ale strażakom udało się uratować nie tylko meble i elementy wyposażenia – podczas niezwykłej misji ratunkowej ocalono z płomieni świętą relikwię Korony Cierniowej.
Doktor Guerry, ekspert zarówno w dziedzinie architektury gotyckiej (której sztandarowym przykładem jest Notre-Dame), jak i średniowiecznych zabytków, twierdzi, że Korona jest „bezcenna”.
Wielu chrześcijan wierzy, że jest to ta sama korona, która według Biblii została nałożona na głowę Jezusa przed ukrzyżowaniem.
„To nie jest tylko zamknięte w skarbcu, jest trzymane w bardzo tajnym miejscu, o którym, jak sądzę, wie tylko jedna lub dwie osoby” – mówi Sky News.
„Więc kiedy straż pożarna próbowała ewakuować relikty, wydobyła wszystko oprócz Korony Cierniowej, bo nie mogła jej znaleźć”.
Jeden ze strażaków niechcący chwycił kopię korony wabika, po czym wrócił przez chmury popiołu i znalazł relikt zgodnie ze wskazówkami urzędnika, który wiedział, gdzie się znajduje.
Przeczytaj więcej:
Pierwsze spojrzenie na odrestaurowaną Notre-Dame
Zdjęcia przedstawiają prace restauratorskie Notre-Dame
Możliwości dyplomatyczne przy ponownym otwarciu katedry
Teraz, po pięciu latach, katedra jest odrestaurowana i gotowa do zwiedzania. A niektórzy uważają, że jest lepiej niż kiedykolwiek.
„Strasznie to mówić (o pożarze), ale każda chmura ma dobrą stronę” – mówi z uśmiechem Villeneuve. „Kamień jest teraz świetlisty. Prawie świeci”.
Żmudny proces czyszczenia każdej powierzchni z pyłu ołowiowego ujawnił jasność niewidzianą od wieków.
„Jestem podekscytowana możliwością przeniesienia się w czasie do Notre-Dame” – mówi dr Guerry, nie mogąc się doczekać swojej wizyty jeszcze w tym miesiącu. „To jak powrót do XII wieku”.
Rzeczywiście, przechodząc przez średniowieczne drewniane belki zrekonstruowanej konstrukcji – tak skomplikowanej, że nazywa się ją „lasem” – pan Villeneuve zauważył, że w jego odczuciu prace przebiegały tak płynnie, że piekło mogłoby nigdy nie nastąpić.
„Jeśli uda mi się wzbudzić (odwiedzający katedrę) wątpliwości, czy kiedykolwiek doszło do pożaru, wymazuję tę grozę” – mówi.
Notre-Dame zostanie oficjalnie ponownie otwarta w ten weekend, a publiczny dostęp będzie dostępny od niedzieli. Jest takie zapotrzebowanie, że odwiedzającym zaleca się rezerwację przedziałów czasowych online na stronie internetowej katedry.