Khalid Szejk Mohammed, jeden z najbardziej znanych oskarżonych na świecie, siedząc w pierwszym rzędzie sądu wojennego w amerykańskiej bazie morskiej Guantanamo na Kubie, zdawał się uważnie słuchać.
„Czy może pan potwierdzić, że pan Mohammed przyznaje się do wszystkich zarzutów i specyfikacji, bez wyjątków i zamienników?” – zapytał sędzia swojego prawnika, podczas gdy Mohammed przyglądał się sprawie.
„Tak, Wysoki Sądzie” – odpowiedział prawnik.
Siedzący w sądzie 59-letni Mohammed, z brodą ufarbowaną na jasny pomarańcz i ubrany w nakrycie głowy, tunikę i spodnie, niewiele przypominał zdjęcie rozeszła się wkrótce po jego schwytaniu w 2003 roku.
Mohammed, oskarżony o zorganizowanie ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone z 11 września, miał w tym tygodniu przyznać się do winy – ponad 23 lata po tym, jak prawie 3000 osób zginęło w – jak określił to rząd USA – „najbardziej rażącym przestępstwie na świecie” Ziemia amerykańska w historii nowożytnej”.
Jednak dwa dni później, gdy Mohammed miał już formalnie ogłosić swoją decyzję – będący efektem kontrowersyjnego porozumienia, które zawarł z prokuratorami rządu USA – zamiast tego przyglądał się w milczeniu, jak sędzia stwierdził, że postępowanie zostało zawieszone na mocy decyzji federalnego apelacji. sąd.
Oczekiwano, że będzie to przełomowy tydzień dla sprawy, która borykała się z opóźnieniami od dziesięciu lat. Teraz, z nową komplikacją, choroba trwa w niepewnej przyszłości.
„To będzie proces wieczny” – powiedział krewny jednej z ofiar 11 września.
Apel w zawieszeniu
Mohammed powiedział wcześniej, że zaplanował „operację 11 września od A do Z” – wpadł na pomysł wyszkolenia pilotów do wlatywania samolotów komercyjnych w budynki i przekazania tych planów Osamie bin Ladenowi, przywódcy bojowej grupy islamistycznej al- Kaida.
Nie udało mu się jednak jeszcze formalnie przyznać przed sądem do winy. Ta tygodniowa przerwa wynika ze sporu dotyczącego porozumienia osiągniętego w zeszłym roku pomiędzy amerykańskimi prokuratorami a jego zespołem prawnym, na mocy którego Mohammedowi nie grozi proces o karę śmierci w zamian za przyznanie się do winy.
Rząd USA robi to od miesięcy próbował odstąpić od umowystwierdzając, że zezwolenie na zawarcie umowy spowodowałoby „nieodwracalną” szkodę zarówno dla niej, jak i dla amerykańskiego społeczeństwa. Zwolennicy porozumienia postrzegają je jako jedyne rozwiązanie w sprawie, która została skomplikowana ze względu na tortury, którym Mohammed i inne osoby poddawani byli w amerykańskim areszcie, oraz mają wątpliwości, czy ma to wpływ na dowody.
Po złożeniu w ostatniej chwili apelacji przez prokuratorów, składający się z trzech sędziów panel federalnego sądu apelacyjnego wezwał do opóźnienia, aby dać im czas na rozważenie argumentów przed podjęciem decyzji.
Jednak rodziny ofiar przyleciały już raz w tygodniu do bazy samolotem, aby obejrzeć apele na galerii widokowej, gdzie grube szkło oddzielało ich i przedstawicieli prasy od reszty rozległej sali sądowej o zaostrzonym rygorze.
Uczestnicy wywalczyli sobie miejsce na obradach w tym tygodniu w drodze loterii. Zorganizowali opiekę nad dziećmi i zapłacili za budy dla swoich zwierząt, wiedząc, że w każdej chwili mogą zostać odwołane. Dowiedzieli się w czwartek wieczorem podczas rozmowy z mediami w hotelu, twierdząc, że prośby nie będą już rozpatrywane.
Elizabeth Miller, której ojciec, nowojorski strażak Douglas Miller, zginął w atakach, gdy miała sześć lat, oświadczyła, że opowiada się za kontynuacją porozumienia, które „przyniesie ostateczność”, ale przyznała, że są inne rodziny, które to odczuły był zbyt łagodny.
„To najbardziej frustrujące, że za każdym razem, gdy to się powtarza, każdy obóz robi sobie nadzieje, a potem znowu je rujnuje” – powiedziała, a pozostali krewni pokiwali głowami ze zgodą.
„To jak wieczna otchłań… To jak ciągłe uderzenie kręgosłupa szyjnego”.
Ostatnie sprawy w Zatoce Guantanamo
Tegotygodniowa przerwa jest ostatnią z serii opóźnień, komplikacji i kontrowersji w bazie, w której wojsko amerykańskie przetrzymuje więźniów od 23 lat.
Więzienie wojskowe w Zatoce Guantanamo powstało podczas „wojny z terroryzmem”, która nastąpiła po atakach z 11 września, o zorganizowanie oskarżony Mahomet. Pierwsi więźniowie zostali tam przywiezieni 11 stycznia 2002 r.
Ówczesny prezydent George Bush wydał rozkaz wojskowy ustanawiający trybunały wojskowe, które mają sądzić obywateli spoza USA, stwierdzając, że mogą oni być przetrzymywani bez postawienia zarzutów przez czas nieokreślony i nie mogą legalnie kwestionować ich zatrzymania.
Ubranych w jaskrawopomarańczowe kombinezony 20 mężczyzn przewieziono do tymczasowego obozu dla więźniów zwanego Rentgenem, gdzie w celach odsłonięte były klatki i maty na podłodze.
Obóz otoczony drutem kolczastym jest obecnie opuszczony i zarośnięty – na drewnianych wieżach strażniczych rosną chwasty, a wzdłuż płotu znajdują się czerwone napisy „zakaz wstępu”.
Chociaż warunki w Guantanamo poprawiły się, w dalszym ciągu spotyka się ono z krytyką ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych i grup praw człowieka w związku z sposobem traktowania więźniów. Nadal stanowi wyzwanie dla amerykańskich urzędników i zwolenników, którzy mają nadzieję na jego zamknięcie.
Jako prezydent Barack Obama zobowiązał się do zamknięcia więzienia w czasie swojej kadencji, twierdząc, że jest to sprzeczne z wartościami USA. Wysiłki te zostały wznowione za rządów Bidena.
W przeciwieństwie do Mahometa większość osób przetrzymywanych tam od czasu jego powstania nigdy nie została oskarżona o żadne przestępstwa.
Obecne ośrodki przetrzymywania są niedostępne dla dziennikarzy, a dostęp do nich mają wyłącznie osoby posiadające poświadczenie bezpieczeństwa.
Kilka minut jazdy samochodem znajduje się irlandzki pub, McDonald’s, kręgielnia i muzeum, w którym służy personel wojskowy i kontrahenci w bazie, z których większość nigdy nie była w strefie więziennej.
Podczas gdy zespoły prawne, dziennikarze i rodziny zebrały się w bazie w odpowiedzi na zaplanowane prośby Mohammeda, wczesnym rankiem przeprowadzono tajną operację mającą na celu wywiezienie grupy 11 jemeńskich więźniów z bazy w celu przesiedlenia do Omanu.
Dzięki temu przeniesieniu baza, w której niegdyś przebywało prawie 800 więźniów, obecnie liczy zaledwie 15 osób – najmniej w swojej historii.
Spośród pozostałych wszystkich oprócz sześciu postawiono zarzuty lub skazano za zbrodnie wojenne, a prawnicy argumentowali swoje sprawy w skomplikowanych sporach prawnych w salach sądowych bazy o zaostrzonym rygorze.
Po oddaleniu wyroku w piątek sędzia stwierdził, że jeśli zarzuty Mohammeda zostaną rozpatrzone, trafią one teraz w ręce kolejnej administracji USA.