Czteroletni chłopiec, który przypadkowo rozbił starożytną urnę pochodzącą z późnej epoki brązu, powrócił z wizytą do muzeum w Izraelu.
Artefakt liczący 3500 lat był eksponowany w Muzeum Hechta na Uniwersytecie w Hajfie, kiedy został uszkodzone w zeszłym tygodniu.
Jednak dyrektor muzeum, dr Inbal Rivlin, zaprosił chłopca na wycieczkę z przewodnikiem i do obejrzenia dzbana po jego naprawie.
Dokładnie tydzień po zdarzeniu muzeum poinformowało, że chłopiec, Ariel, jego rodzina i przyjaciele wrócili do muzeum, aby je odwiedzić.
Dodał, że miał również okazję samodzielnie wykonać pewne prace renowacyjne, składając i odnawiając mały, stłuczony słoik, korzystając ze specjalnego zestawu.
„Podobnie jak w przypadku napraw starożytnego dzbana, które są obecnie w toku, robią to dokładnie profesjonaliści” – dodano.
Starożytną urnę odkryto podczas wykopalisk w Samarii, w centrum Izraeli jest datowany na lata 1130–1500 p.n.e. Znajduje się w muzeum od 35 lat.
Wówczas muzeum określiło dzban jako rzadkie i „imponujące znalezisko”, gdyż większość innych z tego okresu znajdowano rozbitych lub niekompletnych.
Czytaj więcej:
Odkryto 4000-letnie artefakty w parku w Cardiff
Rzadki grobowiec odkryty podczas wykopalisk na Orkadach
Eksperci rekonstruują twarz neandertalczyka sprzed 75 000 lat
Dodano: „Pochodzi sprzed czasów Dawida i króla Salomona, jest typowy dla regionu Kanaan i był przeznaczony do przechowywania i transportu lokalnej konsumpcji, głównie wina i oliwy z oliwek”.
W swoim najnowszym oświadczeniu stwierdziła, że istnieją „dwie główne szkoły myślenia” wśród odbiorców na całym świecie na temat podejścia, jakie powinna była przyjąć: „Szkoła inkluzywna, która popiera łaskawą decyzję o zachęceniu dziecka i jego rodziny do powrotu do muzeum bez kary; z drugiej strony grupa, która uważa, że decyzja była błędna i że karanie i upominanie dziecka i jego rodziny było moralną i edukacyjną koniecznością”.
Muzeum dodało: „W czasach, gdy rzeczywistość czasami wydaje się trudna do zrozumienia, ważniejsze niż kiedykolwiek jest zaangażowanie się w kulturę, historię i wartości.
„Choć smutny incydent ucieleśniony w postaci dziecka, które z czystej ciekawości rozbija 3500 lat historii, nie jest pozbawiony ironii, jesteśmy dumni, że nadal wzbudzamy zainteresowanie opinii publicznej muzeami oraz ich centralną rolą i znaczeniem w społeczności”.
Dr Rivlin wyjaśnił wcześniej, że dzban nie znajdował się za gablotą, ponieważ było to zgodne z wizją założyciela muzeum, dr Reuvena Hechta, którego intencją było udostępnienie zwiedzającym jak największej ilości eksponatów archeologicznych.
Bezpłatne muzeum, znajdujące się na terenie Uniwersytetu w Hajfie, prezentuje liczne eksponaty archeologiczne z okresu od epoki chalkolitu do okresu bizantyjskiego.