Prezydent Senegalu twierdzi, że obecność Francji jest niezgodna z suwerennością jego kraju ze względu na jego niepodległość i żąda zamknięcia bazy wojskowej.

W czwartek prezydent Bassirou Diomaye Faye powiedział AFP: „Senegal jest niepodległym krajem, jest suwerennym krajem, a suwerenność nie uwzględnia obecności baz wojskowych w suwerennym kraju”

Prezydent Senegalu ogłosił także w wywiadzie, że prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał w piśmie, że francuskie siły kolonialne dopuściły się „masakry” w Thiaroye w 1944 r.

Bassirou Diomaye Faye powiedział, że to posunięcie nie jest aktem „zerwania”, opowiadając się za „odnowionym partnerstwem” z Francją. Prezydent został wybrany w marcu na podstawie obietnicy przywrócenia suwerenności kraju, do czego przyczyniło się zamknięcie francuskiej bazy wojskowej.

„Odnowione partnerstwo (…) można odnowić jedynie w prawdzie i zupełności prawdy” – stwierdził Bassirou Diomaye Faye, odnosząc się do byłego prezydenta Francji François Hollande’a, który określił wydarzenia z 1944 r. jako „krwawe represje”, ale nie „masakra”.

„Francja pozostaje ważnym partnerem Senegalu, biorąc pod uwagę poziom inwestycji, obecność francuskich firm, a nawet obywateli francuskich przebywających w Senegalu” – powiedział Bassirou Diomaye Faye, który potwierdził chęć dywersyfikacji swoich partnerstw z innymi krajami.

Jednak 64 lata po uzyskaniu niepodległości „władze francuskie muszą rozważyć partnerstwo pozbawione obecności wojskowej, ale bogate, owocne, uprzywilejowane i globalne, tak jak mamy to z wieloma innymi krajami” – powiedział. „Obecność lub nieobecność wojskowa nie powinna być równoznaczna z zerwaniem” – dodał.

Podkreślił istniejące relacje Senegalu z takimi krajami jak Chiny, Turcja, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska. „Wszystkie te kraje nie mają baz wojskowych w Senegalu” – powiedział.

„Dzisiaj Chiny są naszym pierwszym partnerem handlowym pod względem wielkości inwestycji i wymian. Czy Chiny są obecne w Senegalu? Nie. Czy to oznacza, że ​​możemy mówić o zerwaniu? Nie” – dodał.

Bassirou Diomaye Faye wspomniał o zbliżającej się aktualizacji doktryny współpracy wojskowej. Aktualizacja ta „oczywiście wymaga, aby nie było już baz wojskowych żadnego kraju w Senegalu, ale także narzuca inne zmiany we współpracy wojskowej z tymi różnymi krajami, które nadal zamierzają utrzymać (współpracę) z Senegalem” – stwierdził.

Source link