Jest to jeden z tych przydatnych przedmiotów, które kierowcy zawsze mają pod ręką na wypadek mrozów i zimy śnieżny pogoda.
W tym tygodniu kierowcy w całym kraju sięgali po spraye odladzające i przeciw zamarzaniu, ponieważ obfite opady śniegu utrudniały im jazdę, a warstwy lodu, mrozu i marznącego deszczu wszyscy przyczynili się do strasznych warunków jazdy na drogach.
A przy temperaturach spadających w nocy do -16°C w niektórych częściach Wielkiej Brytanii, kierowcy rano musieli stawić czoła zamarzniętym samochodom pokrytym grubymi warstwami lodu, szronu i śnieg co okazuje się bardzo trudne do przesunięcia.
Kierowcy, którzy nie mogą uniknąć korzystania z samochodu i podróży, na przykład ci, którzy muszą dojeżdżać do pracy i nie mogą pracować z domu, będą w tym tygodniu stosować płyn niezamarzający, aby zapobiec zacieraniu się silników w zimnych i śnieżnych warunkach.
Jednak środek przeciw zamarzaniu jest w rzeczywistości niezwykle toksyczny i może zabić psy i koty, które się z nim zetkną – ostrzega organizacja zajmująca się weterynarią PDSA.
A ponieważ smakuje dość słodko, nawet jeśli rozlejesz trochę na podjazd, możesz nieumyślnie zabić kota lub psa.
PDSA stwierdziła: „Środek przeciw zamarzaniu zawiera glikol etylenowy, który jest niezwykle toksyczną substancją chemiczną. Glikol etylenowy znajduje się także w płynach do spryskiwaczy samochodowych, płynie hamulcowym, płynie do chłodnic i elementach wody ogrodowej. Połknięcie nawet w małych ilościach może spowodować trwałe uszkodzenie nerek psa.
„Niestety, glikol etylenowy jest naturalnie słodki, dlatego psy często kuszą go, aby go wypić. Mogą go również połknąć, przechodząc przez rozlany płyn i zliżąc go z łap”.
Po połknięciu objawy zatrucia płynem niezamarzającym mogą pojawić się już w ciągu godziny i obejmują zazwyczaj:
- Chwiejność i osłabienie – zwykle dzieje się to w ciągu godziny od spożycia, a następnie ponownie poprawia się.
- Wymioty
- Niski poziom energii (letarg)
- Pije więcej niż normalnie
- Na początku siwienie jest częstsze niż zwykle, a następnie mniej niż zwykle w ciągu jednego do trzech dni po spożyciu.
- Trudności w oddychaniu lub szybki oddech
- Ataki (napady)
- Zawalić się
PDSA dodaje: „Jeśli podejrzewasz, że Twój pies miał kontakt z płynem niezamarzającym lub jakimkolwiek innym produktem zawierającym glikol etylenowy, natychmiast skontaktuj się ze swoim weterynarzem – nie czekaj, aż pojawią się objawy.
„Niestety, ze względu na bardzo toksyczną naturę, wiele psów umiera w wyniku zatrucia glikolem etylenowym. Twój pies ma większą szansę na przeżycie, jeśli leczenie rozpocznie się w ciągu 12 godzin od kontaktu z psem. Perspektywy będą również zależeć od ilości glikolu etylenowego, który połknął Twój pies.