Zdumiewający plan o wartości 449 miliardów funtów ma na celu połączenie 400 głównych sieci Miasta UE z lotniskami, stacje kolejowe i terminale, łącząc dziewięć główne drogi.

Transeuropejska sieć transportowa, znana jako TEN-T, to megaprojekt, którego celem jest stworzenie „zrównoważonej i inteligentnej” sieci transportowej na całym kontynencie poprzez połączenie różnych rodzajów transportu w ramach jednej podróży w ramach europejskiego systemu transportowego.

Rozporządzenie uwzględnia także wyzwania związane ze zmianą klimatu i mobilność wojskową w sieci TEN-T.

Plany dotyczące tej rewolucyjnej sieci są w przygotowaniu od czasu, gdy Komisja Europejska przyjęła pierwsze plany działania dotyczące sieci transeuropejskich w 1990 r., a wytyczne przyjęto po raz pierwszy 23 lipca 1996 r.

W zeszłym roku podjęto istotne kroki w związku z zawarciem porozumienia ramowego w sprawie ram regulacyjnych TEN-T pomiędzy europejski Parlament i Rada Europejska zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską.

W nowym planie wyznaczono obowiązkowe cele, takie jak osiągnięcie przez wszystkie pociągi w sieci prędkości co najmniej 160 km/h do 2040 r. oraz wprowadzenie jednolitego europejskiego systemu sygnalizacji.

Wszystkie 424 miasta w sieci mają obowiązek opracować plany zrównoważonej mobilności miejskiej, aby promować mobilność bezemisyjną, a także zwiększać i ulepszać transport publiczny.

Aby poprawić łączność i zachęcić do transportu kolejowego w ramach lotów krajowych, wymaga również, aby lotniska obsługujące ponad 12 milionów pasażerów rocznie były połączone koleją dalekobieżną.

Ambitne plany dotyczące europejskiej infrastruktury transportowej przewidują także, że do 2040 r. na sieci dróg bazowych i rozbudowywanych średnio co 150 km powstaną bezpieczne i chronione parkingi, zapewniające bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy kierowcom zawodowym.

Source link