MFW, Międzynarodowy Fundusz Walutowy

MFW szacuje, że w pierwszej połowie 2024 roku PKB Gazy spadnie o 86 proc. Foto: Bloomberg

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał w czwartek, że eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie może mieć istotne konsekwencje gospodarcze dla regionu i gospodarki światowej, jednak ceny surowców utrzymują się poniżej zeszłorocznych maksimów.

Rzeczniczka MFW Julie Kozak powiedziała na regularnej konferencji prasowej, że globalny pożyczkodawca z siedzibą w Waszyngtonie z „poważnym zaniepokojeniem” uważnie monitoruje sytuację w południowym Libanie i wyraził żal z powodu ofiar śmiertelnych.

Kliknij tutaj, aby połączyć się z nami na WhatsApp

„Potencjał dalszej eskalacji konfliktu zwiększa ryzyko i niepewność oraz może mieć znaczące skutki gospodarcze w regionie i poza nim” – powiedział Kozak.

Stwierdził, że jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć konkretny wpływ na gospodarkę światową, zauważył jednak, że gospodarka regionu już bardzo ucierpiała, zwłaszcza w Gazie, gdzie ludność cywilna stanęła w obliczu „trudnych warunków społeczno-gospodarczych, kryzysu humanitarnego i niewystarczających dostaw pomocy” .”

MFW szacuje, że PKB Gazy spadł o 86% w pierwszej połowie 2024 r., powiedział Kozak, podczas gdy PKB Zachodniego Brzegu w pierwszej połowie 2024 r. prawdopodobnie spadnie o 25%, przy czym prawdopodobne jest dalsze pogorszenie.

Dodał, że PKB Izraela skurczył się o około 20 procent w czwartym kwartale 2023 r. po rozpoczęciu konfliktu, a w pierwszej połowie 2024 r. w kraju nastąpi jedynie częściowe ożywienie – dodał.

MFW zaktualizuje swoje prognozy gospodarcze dla wszystkich krajów i gospodarki światowej w październiku, kiedy światowi pożyczkodawcy i Bank Światowy zorganizują jesienne spotkanie w Waszyngtonie.

„W Libanie niedawna eskalacja konfliktu pogarsza i tak już niestabilną sytuację makroekonomiczną i społeczną w kraju” – powiedział Kozak, odnosząc się do izraelskich nalotów na wspieraną przez Iran grupę bojowników Hezbollah w Libanie.

„Konflikt pochłonął ogromne żniwo w kraju i uszkodził infrastrukturę fizyczną”. Kozak powiedział, że głównymi kanałami wpływu konfliktu na gospodarkę światową są wyższe ceny towarów, w tym ropy i zbóż, a także zwiększone koszty transportu, ponieważ statki unikają możliwych ataków rakietowych jemeńskich bojowników Houthi na statki na Morzu Czerwonym. Ceny surowców są jednak obecnie niższe od najwyższych poziomów z zeszłego roku.

„Powtarzam, że uważnie monitorujemy sytuację i jest to sytuacja budząca ogromne zaniepokojenie i bardzo duża niepewność” – dodał.

Kozak stwierdził, że Liban osiągnął porozumienie na szczeblu pracowniczym z MFW w sprawie ewentualnego programu pożyczkowego w 2022 r., ale nie poczyniono wystarczających postępów w zakresie niezbędnych reform.

„Jesteśmy gotowi zaangażować się w potencjalny program finansowania z Libanem, gdy sytuacja będzie odpowiednia, konieczne jest jednak podjęcie kroków i zdecydowane środki polityczne” – dodał Kozak. „Obecnie wspieramy Liban pomocą w budowaniu potencjału oraz, tam gdzie to możliwe, w innych obszarach”.

(Jedynie nagłówek i obraz tego raportu mogły zostać przerobione przez pracowników Działu Standardów Biznesowych; reszta treści jest generowana automatycznie z syndykowanego źródła danych.)

Pierwsza publikacja: 03 października 2024 | 23:13 JEST

Source link