Do pomocy kobietom w zajściu w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro wykorzystuje się sztuczną inteligencję, łącząc najsilniejsze plemniki z komórkami jajowymi najlepszej jakości.

Maksymalizując szanse powodzenia, pionierskie leczenie może oszczędzić niezliczonym kobietom lat cierpień związanych z próbami zajścia w ciążę, jednocześnie zmniejszając często duże obciążenie finansowe.

Pierwsza kobieta w Wielkiej Brytanii, która po latach nieudanych prób zapłodnienia zaszła w ciążę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, nazwała nową technologię „cudem”.

Pomysł wykorzystania sztucznej inteligencji do wybrania najlepszego nasienia do zapłodnienia najzdrowszej komórki jajowej do niedawna był postrzegany jako science fiction.

Ale teraz zapewni nadzieję wielu parom i osobom stojącym przed wyzwaniami związanymi z płodnością, a które desperacko pragną mieć dziecko. Główny konsultant, Ali Al Chami, powiedział: „To przełom w leczeniu niepłodności”.

Jedna na sześć par doświadcza niepłodności, a co roku w Wielkiej Brytanii ponad 50 000 pacjentów poddaje się zapłodnieniu in vitro, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Pomimo udoskonalenia technik od czasu narodzin pierwszego dziecka metodą IVF 47 lat temu, leczenie niepłodności nadal często postrzegane jest jako ryzykowne.

Tylko jedna na trzy kobiety zachodzi w ciążę po pierwszym cyklu, co kosztuje średnio ponad 5000 funtów. Tradycyjnie lekarze przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia nasienia lub komórki jajowej opierali się na subiektywnych ocenach ludzi i ogólnych wytycznych.

Jednak w niektórych klinikach stosuje się systemy sztucznej inteligencji, wytrenowane na ogromnych zbiorach danych, w tym obrazach ultradźwiękowych, wskaźnikach stanu zdrowia pacjentów i poklatkowym monitorowaniu zarodków, w celu selekcji wysokiej jakości plemników i komórek jajowych, a następnie zarodków do zapłodnienia i implantacji.

Elena (36 l.) z południowego Londynu odwiedziła jedną z takich klinik i mówi, że stała się pierwszą kobietą w Wielkiej Brytanii, która w całym procesie zaszła w ciążę przy użyciu sztucznej inteligencji. Jest teraz w 23 tygodniu ciąży i uważa, że ​​zaawansowana technologia zmieniła jej życie.

Elena odkryła, że ​​jest w ciąży w sierpniu, po tym jak sztuczna inteligencja wybrała, którego nasienia męża użyć.

Zapłodnione zarodki, które miały największe szanse na urodzenie dziecka, również wybrane przy użyciu sztucznej inteligencji, zostały następnie przeszczepione do jej macicy.

„To, co się stało, jest fenomenalne” – powiedziała przyszła matka. „Technologia jest niesamowita. To jest jak cud.” Doktor Jyoti Taneja, dyrektor medyczna Avenues Fertility Clinic w północnym Londynie, która przeprowadziła leczenie Eleny, jest pionierką nowej technologii.

Powiedziała: „Tradycyjnie selekcjonujemy plemniki, analizując ich kształt i inne cechy pod mikroskopem. Ale sztuczna inteligencja może ocenić stan zdrowia na przykład na podstawie wzorców ruchu. „Może dokonywać tych ocen z większą dokładnością, w czasie rzeczywistym i z większą szybkością”.

Konsultant dodał: „Wykorzystujemy sztuczną inteligencję również do dokładnej oceny jaj.

Może to obejmować dojrzałość, kształt i rozmiar jaja. „To podejście poprawia wyniki IVF poprzez przewidywanie prawdopodobieństwa poczęcia i minimalizowanie niepotrzebnych interwencji. Technologia ta daje nadzieję wielu parom i osobom stojącym przed wyzwaniami związanymi z płodnością”.

Jej klinika wykorzystuje sztuczną inteligencję do oceny stanu zdrowia każdej zapłodnionej komórki jajowej – czyli zarodka – co było pierwszym krokiem w zastosowaniu technologii stosowanej do selekcji plemników i komórek jajowych.

Umożliwiło to specjalistom wybranie zarodka o największym potencjale powodzenia.

Doktor Taneja, która pracowała jako specjalistka medycyny reprodukcyjnej w najlepszych londyńskich szpitalach, w tym Barts, Guys i St Thomas’, powiedziała: „To dynamiczna i ekscytująca era w leczeniu niepłodności. Technologia sztucznej inteligencji szybko toruje drogę rewolucji w leczeniu IVF.

„Wierzę, że za pięć lat wszystkie kliniki przyjmą tę integrację innowacji AI”.

Jest również używany do dopasowywania zastępczych rodziców do docelowych rodziców. Al Chami, kolega dr Taneji w klinice, powiedział: „Jesteśmy świadkami wzrostu liczby mężczyzn decydujących się na rodzicielstwo poprzez macierzyństwo zastępcze, a sztuczna inteligencja poprawia wyniki”. Dr Taneja dodała: „Zdolność przewidywania wyników i minimalizowania ryzyka jest nieoceniona.

Dla pacjentów oznacza to mniejsze ryzyko emocjonalne, fizyczne i finansowe, ponieważ oznacza większe szanse na sukces. W ramach innego opracowania badanie przeprowadzone w zeszłym tygodniu pokazało, w jaki sposób naukowcy mogą wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomóc w podjęciu decyzji, kiedy podać kobietom zastrzyk hormonalny przed przygotowaniem komórek jajowych do pobrania – co nazywa się „strzałem wyzwalającym”.

Zespół z Imperial College London, Uniwersytetu w Glasgow i Uniwersytetu St Andrews odkrył, że podanie zastrzyku, gdy małe pęcherzyki zawierające komórki jajowe w jajnikach są za małe lub za duże, może zmniejszyć szanse powodzenia.

Doktor Ali Abbara, współautor raportu i wiodący konsultant w Imperial College Healthcare NHS Trust, powiedział: „Zapłodnienie in vitro zapewnia pomoc i nadzieję wielu pacjentom, którzy nie mogą zajść w ciążę, ale jest to leczenie inwazyjne, drogie i czasochłonne.

„Niepowodzenie może rozdzierać serce, dlatego ważne jest, aby leczenie było tak skuteczne, jak to tylko możliwe. Sztuczna inteligencja może zaoferować nowy paradygmat w sposobie prowadzenia leczenia IVF i może prowadzić do lepszych wyników dla pacjentów”.

Naukowcy badają i demonstrują zastosowanie sztucznej inteligencji w zapłodnieniu in vitro od co najmniej pięciu lat. Cztery lata temu eksperci w czasopiśmie Journal Reproduction and Fertility doszli do wniosku: „Włączenie technologii sztucznej inteligencji do kliniki IVF może stanowić kolejny krok w kierunku spersonalizowanej medycyny rozrodu i poprawy wyników w zakresie płodności”.

Profesor Simon Fishel, wiodący ekspert ds. in vitro, który współpracował z Robertem Edwardsem i Patrickiem Steptoe przed narodzinami pierwszego na świecie dziecka z zapłodnieniem in vitro, Luiza Brownaw 1978 roku stwierdziła: „To wspaniale, jeśli znajdziemy sposób na zwiększenie szans na urodzenie dziecka.

„Sztuczna inteligencja może zwiększyć szanse na zdrowszy wynik i jest ważnym obszarem dalszych badań. Jednak każda nowa procedura wymaga dziesiątek, jeśli nie setek dzieci, aby udowodnić swoją rację. „Nie zostało to ocenione w kategoriach randomizowanych, kontrolowanych badań.”

Profesor Geeta Nargund, ekspert w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej w szpitalu St George’s w południowym Londynie, dodała: „Zapłodnienie in vitro to dziedzina medycyny, która zasadniczo potrzebuje większych środków publicznych i, co najważniejsze, położenia kresu loterii kodów pocztowych na leczenie”.

Source link