Osiem osób zostało aresztowanych po potężnej eksplozji w Kosowie, która uszkodziła kanał, tymczasowo uniemożliwiając dostawy prądu i wody do miast w kraju.
Premier Albin Kurti oskarżył o piątkowy wybuch w Vrage, 60 km na północ od stolicy Prisztiny, grupy wspierane przez Serbię.
Według ministra spraw wewnętrznych Xhelala Svecli policja zatrzymała osiem osób podejrzanych o udział w ataku, który przerwał dostawy wody do niektórych miast i głównych elektrowni.
„Jakoś udało nam się naprawić szkody, aresztować podejrzanych i skonfiskować ogromny arsenał broni” – powiedział podczas transmitowanej na żywo konferencji prasowej.
Szef kosowskiej policji Gazmend Hodża powiedział, że funkcjonariusze przeszukali 10 lokalizacji, zabierając ponad 200 mundurów wojskowych, sześć wyrzutni rakietowych, broń długą, pistolety i amunicję.
Powiedział, że użyto około 15–20 kg materiałów wybuchowych, a osiem zatrzymanych osób „jest podejrzanych o podżeganie, organizowanie, a nawet dokonanie niedawnych aktów terrorystycznych, w szczególności tego, który miał miejsce w kanale Iber Lepenc”.
Policja podała, że większość aresztowanych osób należy do lokalnej serbskiej organizacji Civilna Zastita (Ochrona Ludności), którą rząd Kosowa uznał za grupę terrorystyczną.
Prezydent Serbii Aleksandar Vucić zdementował „bezpodstawne oskarżenia” dotyczące zaangażowania Belgradu.
Bezpieczeństwo zostało już zwiększone po dwóch niedawnych atakach, podczas których wrzucono granaty ręczne na komisariat policji i budynek gminy w północnym Kosowie, gdzie mieszkają etniczni Serbowie.
UE i USA zdecydowanie potępiły eksplozję i zażądały postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.
Stosunki Kosowo-Serbia pozostają napięte pomimo wysiłków społeczności międzynarodowej na rzecz ich normalizacji.
Kosowo było serbską prowincją do czasu, gdy 78-dniowa kampania bombowa NATO w 1999 r. zakończyła wojnę między serbskimi siłami rządowymi a etnicznymi albańskimi separatystami w Kosowie.
Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 roku, której Belgrad nie uznaje.
Bruksela i Waszyngton wzywają obie strony do wdrożenia porozumień, które Vucic i Kurti osiągnęli w lutym i marcu ubiegłego roku.
Od 1999 r. NATO przewodzi operacji pokojowej w Kosowie, w której skład wchodzą oddziały włoskie, które obecnie przebywają w tym kraju.