Sudan, zajmujący obszar obejmujący ponad 8% kontynentu afrykańskiego i prawie 2% całkowitej populacji świata, był niegdyś Afryki największy kraj.
Wszystko jednak uległo zmianie w 2011 r., kiedy 99% wyborców w Sudanie Południowym zdecydowało się na odłączenie od Sudanu, a Sudan Południowy oficjalnie stał się najnowszym narodem na świecie, przełamując na pół to, co było Największy kraj Afryki.
Większość populacji Sudanu to muzułmanie, podczas gdy Sudan Południowy ma większą społeczność chrześcijańską.
Dżuba stała się stolicą Sudanu Południowego, podczas gdy Chartum lub Chartum jest stolicą Sudanu.
Mieszkańcy Sudanu Południowego z całego kraju zebrali się 9 lipca 2011 r., aby uczcić narodziny nowego narodu.
Wydarzenie to wywołało radość na ulicach i zakurzonych drogach Sudanu Południowego, a kraj co roku obchodzi Dzień Niepodległości.
Rozłam był wynikiem dziesięcioleci wojny domowej i walk zbrojnych, które rozpoczęły się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, po uzyskaniu przez Sudan niepodległości od Wielkiej Brytanii i Egiptu.
W 2005 roku podpisano kompleksowe porozumienie pokojowe (CPA), które oficjalnie zakończyło najdłużej trwającą wojnę domową w Afryce i wyznaczyło datę referendum w sprawie samostanowienia Sudanu Południowego w styczniu 2011 roku.
Chociaż rozłam był wydarzeniem pokojowym i demokratycznym, wprowadził niepewność co do przyszłości gospodarczej Sudanu, ponieważ większość sudańskiej ropy znajduje się na południu.
Ponad 90% strumienia dochodów Sudanu Południowego pochodzi z ropy naftowej, co czyni kraj podatnym na szok gospodarczy wynikający z wahań cen ropy lub jakichkolwiek zakłóceń w produkcji.
Niepodległość nie zakończyła konfliktu w Sudanie Południowym na długo, gdyż w 2013 r. wybuchła wojna domowa, kiedy prezydent pokłócił się ze swoim ówczesnym wiceprezydentem, co doprowadziło do konfliktu, w wyniku którego wysiedlono około czterech milionów ludzi.
Pięć lat później, we wrześniu 2018 r., podpisano porozumienie o podziale władzy, które miało zakończyć krwawą wojnę domową.
Sudan Południowy, liczący 12,7 miliona mieszkańców, doświadcza największego kryzysu uchodźczego w Afryce. Od 2013 r. ponad cztery miliony Sudańczyków Południowych zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Ponad 2,2 miliona osób całkowicie opuściło kraj, a kolejne 2,2 miliona to osoby przesiedlone wewnętrznie.