Apokaliptyczne płomienie i dym szaleją w południowej Kalifornii podczas najgorszego pożaru w historii hrabstwa Los Angeles. Co najmniej siedem osób zginęło. Tysiące konstrukcji zostało zniszczonych. Setki tysięcy ludzi opuściło swoje domy. Prywatny prognostyk AccuWeather szacuje początkowe szkody i straty gospodarcze na ponad 50 miliardów dolarów i ma potencjał, aby być najbardziej kosztowna katastrofa w postaci pożaru w historii Ameryki. Skutki zakłóceń i strat, jakie ponoszą członkowie społeczności, są nieobliczalne.

Chociaż niektóre media dyskutują o powiązaniu między pożary w Los Angeles i kryzys klimatycznyprezydent-elekt Donald Trump i prawicowe media wykorzystują to niszczycielskie wydarzenie do wspierania mylna informacja w tym zaprzeczanie roli kryzysu klimatycznego.

Te potężne interesy ignorują to, co podsyca płomienie pożarów – zmiany klimatyczne spowodowane paliwami kopalnymi – i próbują odwrócić uwagę gdzie indziej. Nie jest to zaskakujące. Zaprzeczanie nauce i promowanie fałszywych narracji wpisuje się w schemat przemysłu paliw kopalnych i jego zwolenników. Weźmy na przykład Trumpa, który nazwał zmiany klimatyczne mistyfikacją i po raz kolejny zagroził wycofaniem USA z porozumienia paryskiego.

Koncerny naftowe, gazowe i węglowe okłamują nas od dziesięcioleci. Dochodzenie przeprowadzone w 2015 r. przez Inside Climate News ujawniło, że naukowcy ExxonMobil już w latach 70. XX wieku wiedzieli, że spalanie paliw kopalnych spowoduje globalne ocieplenie i zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zamiast zwrócić się w stronę czystszych rozwiązań energetycznych, Exxon i inni główni gracze finansowali kampanie dezinformacyjne, aby siać wątpliwości co do nauk o klimacie, opóźniając działania i pogłębiając kryzys.

Kalifornia należy do rosnącej liczby stanów i samorządów lokalnych, które kwestionują te kłamstwa w drodze sporów sądowych. W pozwie przeciwko sześciu koncernom naftowym i Amerykańskiemu Instytutowi Naftowemu zarzuca się im oszukiwanie opinii publicznej w sprawie związku między paliwami kopalnymi a kryzysem klimatycznym oraz czerpanie korzyści z tego oszustwa. Celem sporu jest przekierowanie tych zysków na fundusze przeznaczone na naprawienie szkód spowodowanych kryzysem klimatycznym Kalifornia. Postępowanie sądowe jest nadal w toku.

Nauka jest jasna. Pożary lasów nasilają się w wyniku kryzysu klimatycznego podwyższone temperatury i bardziej suche warunki w południowej Kalifornii. Chociaż należy włożyć więcej pracy, aby określić konkretną rolę, jaką paliwa kopalne odegrały w pożarach w Los Angeles, wiemy, że za 37% łącznej powierzchni spalonej przez pożary lasów w zachodnich Stanach Zjednoczonych i południowo-zachodniej Kanadzie w latach 1986–2021.

Z etycznego punktu widzenia odpowiedzialność jest niezaprzeczalna. Kontynuując zwiększanie produkcji, firmy zajmujące się paliwami kopalnymi przedkładają krótkoterminowe zyski nad długoterminowe przetrwanie planety. Jak wskazuje naukowiec Naomi Oreskes w swojej książce Merchants of Doubt, nie jest to zwykłe zaniedbanie – to wyrachowana decyzja o lekceważeniu dobrostanu ludzi i środowiska.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom jest jednym z niewielkiej, ale rosnącej liczby przywódców politycznych na całym świecie, wzywających paliwa kopalne do roli, jaką odgrywają w kryzysie klimatycznym oraz generowaniu zagrożeń dla zdrowia i środowiska. W rzeczywistości nazwał ropę naftową, gaz i węgiel „zanieczyszczające serce kryzysu klimatycznego” i uchwalił nowe przepisy ograniczające ich ekspansję i wycofujące je. Dołączają do niego miasta w całej Kalifornii. Los Angeles, którego jurysdykcja obejmuje wydobycie ropy naftowej, zakazało nowych odwiertów ropy i gazu oraz zobowiązało się między innymi do wycofywania wykorzystania węgla i gazu w swojej infrastrukturze.

Przywódcy ci zdają sobie sprawę, że nie mogą działać sami. Ta międzynarodowa koordynacja jest konieczna, aby pociągnąć przedsiębiorstwa naftowe i gazowe do odpowiedzialności oraz zarządzać sprawiedliwym odejściem od ropy, gazu i węgla, nie pozostawiając w tyle żadnej społeczności, pracy ani kraju. Dlatego stan Kalifornia, miasto Los AngelesRichmond i wiele innych społeczności, w których wydobywa się paliwa kopalne, przyłączyły się do innych stanów i miast na całym świecie, a także do 14 krajów, wzywając do zawarcia Układu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych

Nie możemy pozwolić, aby przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi unikały odpowiedzialności, podczas gdy społeczności takie jak Los Angeles cierpią. Decydenci muszą podjąć zdecydowane działania, aby wycofywać paliwa kopalne i przejść na systemy energii odnawialnej, które zapewnią nam wszystkim czystszy, bezpieczniejszy i niedrogi wybór.

Jednocześnie systemy prawne muszą pociągnąć te korporacje do odpowiedzialności za wyrządzone przez nie szkody. Traktat w sprawie paliw kopalnych sprzyjałby wielostronnej współpracy wokół wiążącego porozumienia mającego na celu położenie kresu ekspansji paliw kopalnych, ograniczeniu istniejącej produkcji do poziomu, który pozwala kontrolować zmianę klimatu, oraz współpracy na rzecz zapewnienia sprawiedliwej transformacji.

Dezinformacja na temat paliw kopalnych przesłania i umniejsza pewne prawdy. Paliwa kopalne nie są potrzebne w ramach tej transformacji, ponieważ w każdym regionie świata istnieje wystarczający potencjał energii odnawialnej, aby zapewnić wszystkim niezawodne bezpieczeństwo energetyczne po przystępnej cenie. Połowa paliw kopalnych marnuje się z powodu nieefektywnych procesów produkcyjnych i transportowych w branży. Co ósmy zgon każdego roku jest spowodowany zanieczyszczeniem powietrza paliwami kopalnymi.

Każda baryłka ropy, każdy metr sześcienny gazu i każda tona spalonego węgla przybliża nas do katastrofy ekologicznej. Pożary szalejące w Los Angeles to nie tylko klęski żywiołowe – to bezpośredni rezultat ludzkich wyborów. A koncerny paliw kopalnych, mając pełną świadomość konsekwencji swoich działań, muszą stawić czoła konsekwencjom swojej chciwości.

Mieszkańcy Los Angeles – i cała planeta – nie zasługują na nic innego.

Source link