Bycie lubianym jest bardzo opłacalne. Będąc lubianym, ludzie często Ci ulegają, zgadzają się w różnych kwestiach i często uznają Twoje argumenty, gdy chcesz ich do czegoś przekonać.

Poznawanie nowych ludzi może być niezręczne. Co powinieneś powiedzieć? Jak uzyskać dobre wrażenie? Jak prowadzić rozmowę?

Badania pokazują, że relacje międzyludzkie są niezbędne dla szczęścia, a tworzenie sieci kontaktów jest kluczem do zdobycia pracy i budowania satysfakcjonującej kariery.

Robin był szefem Programu Analiz Zachowań FBI i od ponad 27 lat badał relacje międzyludzkie. Jest ekspertem od tego, jak sprawić, by ludzie cię polubili.

Jeden z redaktorów Ladders, postanowił zadzwonić do agenta FBI i dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

1. Najważniejsza rzecz podczas spotykania się

Według Robina, najważniejszą radą jest szukanie cudzych myśli i opinii, nie osądzając nowo poznanych osób. Najlepiej po prostu zadawać pytania i uważnie słuchać, ale nie osądzać.

To nie oznacza, że musisz się zgadzać z kimś w każdej kwestii. Walidacja wymaga czasu, aby zrozumieć, jakie są ich potrzeby, pragnienia, marzenia i aspiracje.

Jeśli słyszę coś szalonego i kompletnie się z czymś nie zgadzam lub nie rozumiem, zamiast osądzać to proszę rozmówce o dokładne uzasadnienie swojego zdania – dodaje Robin.

Nie osądzasz, okazujesz zainteresowanie. A to pozwala ludziom spokojnie mówić o swoim ulubionym temacie: o sobie.

Badania pokazują, że ludzie odczuwają więcej przyjemności z mówienia o sobie niż rozmowy o jedzeniu czy pieniądzach.

Słowa Robina zyskują jeszcze większe utwierdzenie w jego pracy. Pracownikom FBI zdarza się rozmawiać z uzbrojonymi przestępcami w kwestii np. oddania zakładników, a to wymaga budowy relacji od samego początku.

Robin mówi, że jest to bardzo proste, słuchać i analizować wypowiedzi drugiego rozmówcy, ale nasze ego często w tym bardzo przeszkadza, ponieważ nie zawsze chcemy słyszeć rzeczy tylko o danej osobie, a nic nie powiedzieć o sobie.

2. Odstaw swoje ego, a ludzie cie polubią

Większość z nas traci wiele czasu, aby uświadomić innym jak bardzo są w błędzie. I to zabija relację. Chcesz kogoś poprawić? Chcesz się z nimi sprytnie podzielić swoją małą historyjką? Nie rób tego.

Odstawienie Ego to odkładanie na bok własnych potrzeb, pragnień i opinii. Świadomie ignoruj swoje pragnienie bycia poprawnym i poprawiania kogoś innego. To nie pozwala sobie na emocjonalne porwanie przez sytuację, w której możesz nie zgadzać się z czyimiś myślami, opiniami czy działaniami – mówi Robin.

Ciągle zaprzeczania ludziom nie buduje relacji. Kiedy ludzie słyszą rzeczy sprzeczne z ich przekonaniami, logiczna część ich umysłu się wyłącza, a ich mózg przygotowuje się do walki.

Więc jak zatem zdobyć dobrą reputacją, słuchając tylko innych?

3. Jak być dobrym słuchaczem

Wszyscy słyszeliśmy, że umiejętności uważnego słuchania są niezbędne, ale nikt nie wyjaśnił w jaki sposób to zrobić. Jaki jest sekret

Przestań myśleć o tym, co powiesz dalej i skup się na tym, co teraz mówią inni rozmówcy. Bądź ciekawy i poproś o więcej informacji na temat tego, co Cię interesuje.

Słuchanie nie jest kompletnym zamknięciem się, słuchaniem jest nie mieć nic do powiedzenia. Jest w tym pewna różnica. Jeśli się po prostu zamkniesz, to znaczy, że wciąż myślisz o tym co chcesz powiedzieć, ale nic nie mówisz. Drugą rzeczą o której myślę jest moja odpowiedź, w połowie słucham mojego rozmówcy, ponieważ wciąż czekam na okazje, w której mogę się wypowiedzieć – dodaje.

Jeśli masz historie, którą chcesz się podzielić to lepiej poczekaj chwile. Badania pokazują, że samo proszenie ludzi, by powiedzieli ci więcej, sprawia, że jesteś bardziej sympatyczny.

Podstawy aktywnego słuchania są dość proste:

Posłuchaj, co mówią twoi rozmówcy. Nie przerywaj, nie zgadzaj się ani nie “oceniaj”. Kiwnij głową i po prostu przytakuj. Nie będąc niezręcznym, powtórz istotę tego, co właśnie powiedzieli. Zapytaj, zadaj pytania, które pokazują, że zwracałeś uwagę i które posuwają dyskusję do przodu – mówi Robin.

A co zrobić kiedy ktoś po prostu jest nudny i nie interesuje cię to co ktoś mówi, jakie zadać pytania?

4. Najlepsze pytania

Życie może być trudne dla każdego: bogatego lub biednego, starego lub młodego. Wszyscy stoimy w obliczu wyzwań i lubimy o nich rozmawiać. Więc o to właśnie warto zapytać.

Przemyślenia Robina są dosyć proste:

Dobrymi pytaniami, które uwielbiam, są wyzwania. Każdy ma swoje wyzwania. To sprawia, że ludzie dzielą się swoimi priorytetami życiowymi w danym momencie – dodaje.

Pytania są niewiarygodnie mocne. Jaki jest jeden z najsilniejszych sposobów wpływania na kogoś? Zwykła prośba o radę

Podsumowanie

Najważniejszą rzeczą jest szukanie cudzych myśli i opinii, nie oceniając ich. “Zawieś” swoje ego i skup się na rozmówcach.
Naprawdę słuchaj, nie czekaj tylko na rozmowę. Zadawaj im pytania – nie próbuj wymyślać historii, które zrobiłyby na nich wrażenie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here