Alex Salmond został opisany jako „inspiracja”, „geniusz polityczny” i „człowiek olbrzym” podczas nabożeństwa żałobnego zorganizowanego w Edynburgu w intencji byłego pierwszego ministra Szkocji.

Około 500 osób, w tym rodzina, przyjaciele i politycy z różnych stron, wzięło udział w sobotnim nabożeństwie w katedrze św. Idziego, aby uczcić jego miłość do Szkocja i zaangażowanie w sprawę niezależność.

Panie Salmond zmarł nagle w Macedonii Północnej w październiku, w wieku 69 lat.

Były premier Gordona Brownaszkocki pierwszy minister Johna Swinneya i przywódca szkockiej Partii Pracy Anas Sarwar, ale był to następca Salmonda Nicola Sturgeon nie było.

Członkowie społeczeństwa zbierają się przed katedrą św. Idziego w Edynburgu, aby złożyć hołd podczas publicznego nabożeństwa żałobnego byłego pierwszego ministra Szkocji Alexa Salmonda, który zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 69 lat. Data zdjęcia: sobota, 30 listopada 2024 r.
Obraz:
Tłumy zebrały się przed katedrą św. Idziego w Edynburgu. Zdjęcie: PA

Lider szkockiej Partii Pracy Anas Sarwar i były premier Gordon Brown w katedrze St Giles w Edynburgu podczas publicznego nabożeństwa żałobnego w intencji byłego pierwszego ministra Szkocji Alexa Salmonda, który zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 69 lat. Data zdjęcia: sobota, 30 listopada 2024 r.
Obraz:
Lider szkockiej Partii Pracy Anas Sarwar i były premier Gordon Brown. Zdjęcie: PA

Rozłam między parą rozwinął się podczas kadencji pani Sturgeon jako SNP lider. Ona zamiast tego wziął udział w pogrzebie szkockiej komediantki Janey Godley w Glasgow w sobotę rano.

W międzyczasie pan Swinney spotkał się z buczeniem ze strony części tłumu, gdy przybył na nabożeństwo odprawiane w dzień św. Andrzeja, a co najmniej jedna osoba w tłumie na Royal Mile krzyczała „zdrajca”.

Osoba publiczna posiada Order Służby poza publicznymi nabożeństwami żałobnymi byłego pierwszego ministra Szkocji Alexa Salmonda. Zdjęcie: PA
Obraz:
Osoba publiczna posiada Order Służby poza publicznymi nabożeństwami żałobnymi byłego pierwszego ministra Szkocji Alexa Salmonda. Zdjęcie: PA

Pierwszy minister John Swinney i jego żona Elizabeth Quigley podczas publicznego nabożeństwa żałobnego w intencji byłego pierwszego ministra Szkocji Alexa Salmonda, który zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 69 lat, w katedrze św. Idziego w Edynburgu. Data zdjęcia: sobota, 30 listopada 2024 r.
Obraz:
Pierwszy Minister John Swinney w chwili refleksji. Zdjęcie: PA

Salmond ustąpił ze stanowiska lidera SNP i pierwszego ministra po referendum w 2014 r., w którym Szkoci głosowali za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Następnie wraz z Kennym MacAskillem stanął na czele kolejnej partii niepodległościowej Alba.

Pan MacAskill, obecnie pełniący obowiązki przywódcy Alby, powiedział zgromadzonym, że pan Salmond był „ludzkim gigantem”, „inspiracją, geniuszem politycznym”, a „przede wszystkim człowiekiem, dla którego sprawa niepodległości wyryła się w jego sercu i wyryte w jego duszy”.

Kenny MacAskill czyta hołd podczas publicznego nabożeństwa żałobnego byłego pierwszego ministra Szkocji Alexa Salmonda, który zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 69 lat, w katedrze św. Idziego w Edynburgu. Data zdjęcia: sobota, 30 listopada 2024 r.
Obraz:
Kenny MacAskill nazwał Alexa Salmonda „inspiracją” i „geniuszem politycznym”. Zdjęcie: PA

Przyczyną niepodległości było „światło przewodnie, jego gwiazda północna” Salmonda – stwierdził były sekretarz sprawiedliwości, dodając, że „był tak blisko osiągnięcia tego celu”.

„Sen nigdy nie umrze”

To był ostatni rozdział długiego pożegnania Alexa Salmonda.

Jego zwolennicy ustawili się wzdłuż słynnej Royal Mile w Edynburgu z powiewającymi słonymi flagami i plakatami byłego Pierwszego Ministra przyklejonymi do balustrad.

To była okazja, na którą można było wejść wyłącznie na zaproszenie.

Były premier Gordon Brown uniknął tłumów i wskoczył do bocznych drzwi katedry. John Swinney z SNP będzie żałował, że nie przyjął takiego samego podejścia.

Pan Swinney, który w ostatnich latach życia był uwikłany w zaciekły spór z Salmondem, był wygwizdywany w dniu jego przyjazdu i wyjazdu. Tłumy krzyczały „zdrajca Szkocji”.

Swinney, obecny Pierwszy Minister, w tym upokarzającym epizodzie trzymał głowę nisko i miał kamienną twarz.

Była to bardzo publiczna, wywołująca zdziwienie ilustracja całkowitego załamania stosunków i rozłamu w szkockim ruchu niepodległościowym.

Najbardziej godną uwagi osobą na liście wykluczonych z tego postępowania była Nicola Sturgeon. Niegdyś najbliższy sojusznik Alexa Salmonda. Miała do wzięcia udział w kolejnym pogrzebie, co zmniejszyło niezręczność wszystkich zaangażowanych stron.

Tłum skandował „sen nigdy nie umrze”, gdy zgromadzeni opuszczali kościół.

Jest to ukłon w stronę trwającej całe życie misji pana Salmonda, polegającej na zapewnieniu niepodległej Szkocji w chwili jego ostatniego pożegnania.

Wśród żałobników znalazła się także wdowa po Salmondu Moira oraz przywódca szkockich konserwatystów Russell Findlay.

Wdowa po Alexie Salmondie, Moira Salmond (w środku), wraz z członkami rodziny podczas publicznego nabożeństwa żałobnego w intencji byłego pierwszego ministra Szkocji, który zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 69 lat, w katedrze św. Idziego w Edynburgu. Data zdjęcia: sobota, 30 listopada 2024 r.
Obraz:
Wdowa po Alexie Salmondzie, Moira Salmond. Zdjęcie: PA

Wśród występów muzycznych brawami pochwalono szkocki duet Proclaimers za zaśpiewanie „Cap In Hand” – niepodległościowej piosenki, w której pojawia się wers „Nie mogę zrozumieć, dlaczego pozwalamy komuś innemu rządzić naszą ziemią z czapką w ręku”.

Bracia Craig i Charlie Reid powiedzieli: „Zrobimy to dla Alexa z miłością, szacunkiem i wieczną wdzięcznością za wszystko, co zrobiłeś dla naszego kraju”.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Co oglądać podczas wyborów powszechnych w Irlandii
Izrael twierdzi, że 7 października zaatakuje „napastnik”
CCTV ujawnione po śmiertelnym potrąceniu roweru elektrycznego

Lider szkockich konserwatystów Russell Findlay (w środku) podczas publicznego nabożeństwa żałobnego w intencji byłego pierwszego ministra Szkocji Alexa Salmonda, który zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 69 lat, w katedrze św. Idziego w Edynburgu. Data zdjęcia: sobota, 30 listopada 2024 r.
Obraz:
Lider szkockich konserwatystów Russell Findlay (w środku) był jednym z przedstawicieli całego spektrum politycznego, którzy złożyli wyrazy szacunku. Zdjęcie: PA

Christina Hendry opisała swojego wujka Alexa jako „politycznego giganta, silnego przywódcę i nieustraszonego działacza”, ale zapamiętała go też jako „bardzo kochanego męża, brata i wujka”.

Gdy nabożeństwo dobiegło końca, tłum zgromadzony na zewnątrz zaczął klaskać i skandować „Alex, Alex”, po czym zaśpiewał Flower Of Scotland.

Source link