Może nie być tak genialnego i znanego kosmicznego teleskopu jak Hubble’a. Wykorzystując 16 lat danych z teleskopu Hubble’a, uruchomionego pierwotnie w 1990 r., astronomowie stworzyli najszerszy i najbardziej szczegółowy obraz przestrzeni, jaki kiedykolwiek powstał.

Obraz widziany w całości poniżej jest kompozycją złożonąz prawie 7500 pojedynczych obrazów, zgodnie z oświadczeniem NASA. Obraz nazwany “Hubble Legacy Field”, ujawnia łącznie około 265 000 galaktyk. “Najsłabsze i najdalsze galaktyki to tylko jedna dziesiąta miliarda jasności tego, co ludzkie oko widzi” – napisało Nasa.

Obraz został zbudowany z wyniku pracy 31 różnych programów Hubble’a, w tym eXtreme Deep Field (XDF), który zapewnia najgłębszy widok wszechświata. “Żaden obraz nie przekroczy tego, dopóki nie zostaną uruchomione przyszłe teleskopy kosmiczne” – pisze NASA. To może pochodzić z teleskopu kosmicznego James Webb, którego uruchomienie planowane jest na rok 2021.

Z pewnością nie jest to oszałamiające zbliżenie, jak to miało miejsce w przypadku orbit Juno wokół Jowisza, ale jest to zupełnie inny rodzaj zdjęcia. Przedstawione galaktyki pochodzą z okresu od 13,3 miliarda lat do 500 milionów lat po wielkim wybuchu. Aby zobaczyć jak głęboki jest ten obraz i jak niesamowity jest naprawdę, warto obejrzeć poniższy film.

“Teraz, gdy poszliśmy dalej niż w poprzednich badaniach, znajdujemy o wiele więcej odległych galaktyk w największym zbiorze danych jaki kiedykolwiek został wyprodukowany przez Hubble’a” – powiedział szef zespołu obrazów Hubble’a Legacy Fielda, Garth Illingworth z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz. Ten jeden obraz zawiera pełną historię rozwoju galaktyk we wszechświecie, od czasu, gdy były niemowlętami, aż do momentu, gdy wyrosły na pełnoprawnych “dorosłych”.

“Oczekuje się, że badanie to doprowadzi do jeszcze bardziej spójnego, dogłębnego i lepszego zrozumienia ewolucji wszechświata w nadchodzących latach”, powiedział Illingworth.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here